Jaskinia Pod Sokolą Górą (Pochyła)

DLUGOSC:            70 m.
GLEBOKOSC:          24,5 m.
WYSOKOSC OTWORU:    330 m npm
POLOZENIE OTWORU:   Olsztyn, gmina Olsztyn, woj. czestochowskie; gora Puchacz.

Plan Jaskini Pod Sokola Gora (Pochylej)

Otwor Jaskini Pod Sokola Gora, fot. Ch. Parma PODSUMOWANIE: Jest jedna z nielicznych jurajskich jaskin statycznych, zimnych. Z tego powodu czesto, wczesna wiosna, o ile zalega dużo śniegu na zewnątrz, w czasie roztopow otwor jaskini udekorowany jest lodowymi stalaktytami i stalagmitami.

OPIS JASKINI: Duzy otwór znajduje sie 11 m ponizej powierzchni terenu. Schodzimy w dol stroma pochyloscia. Jaskinia ma charakter tunelu przechodzacego w obszerna sale. Dno opadajace od otworu, w czesci srodkowej poziome, podnosi sie ku koncowi jaskini. Taka budowa jaskini stwarza warunki do zalegania zimnych mas powietrza. Jest to jedna z niewielu znanych na Wyzynie prozni o mikroklimacie termicznie przypominajacym warunki arktyczne. Srednia roczna temperatura w tej jaskini wynosi ok. + 3 stopnie Celsjusza (inne jaskinie tego rejonu: ok. + 8 stopni Celsjusza). Dzieki temu zachowaly sie tu dwa gatunki reliktowych chrzaszczy: Choleva lederiana gracilenta i Catopos tristis infernus. Stanowia one pozostalosc z ostatniego okresu miedzylodowcowego. W stropie wystepuje duze nagromadzenie kotlow wirowych. Dno zalega rumosz skalny i wielkie bloki wapienia. W srodkowej czesci jaskini znajduje sie obudowany, obecnie zawalony rumoszem dol. Ma sie w nim znajdowac wejscie do kilkudziesieciometrowego korytarza, sluzacego w czasie okupacji hitlerowskiej za partyzancki schron.

HISTORIA POZNANIA: Jaskinia wzmiankowana byla po raz pierwszy przez K. Maslankiewicza w roku 1937 (opis i fotografia otworu). Zinwentaryzowana przez K. Kowalskiego w roku 1949.

BIBLIOGRAFIA:

  1. Szelerewicz M, Gorny A., 1986, "Jaskinie Wyzyny Krakowsko-Wielunskiej", PTTK "Kraj", Krakow-Warszawa ]
  2. Zygmunt J., 2003, "Inwentarz jaskiń okolic Częstochowy", Jaskinie 33(4) 2003

    Fotografia Christian Parma

 


POWROT WYZEJ: tutaj mozesz wrocic do spisu jaskin jurajskich.

POWROT NA STRONE GLOWNA: tutaj mozesz wrocic na strone tytulowa.

Ostatnia zmiana 2004.01.27