Jaskinia Niedźwiedzia Górna

DŁUGOŚĆ:      635 m.
GLEBOKOŚĆ:     -25 m.
WYSOKOŚĆ OTWORU:  310 m n.p.m.
POŁOŻENIE OTWORU: gm. Janów, powiat Częstochowski, woj. Śląskie


PODSUMOWANIE:
Jedna z największych jaskiń na Jurze i zarazem jedno z największych odkryć ostatnich lat. Jaskinia jest starannie zamknięta (zamknięcie wzmocnione po włamaniu), a odkrywcy i opiekunowie jaskini apelują uszanowanie tego bezcennego tworu natury i powstrzymanie się od prób jego dewastacji.

OPIS JASKINI:
Od otworu zamkniętego klapą prowadzi w dół ciasna pochylnia. Dochodzimy nią do Sali Krasińskiego. W bocznej odnodze za kolejną klapą znajduje się ok 20 metrowej głębokości studnia sprowadzająca do obszernych poziomych partii. Partie te tworzą plątanianę korytarzy o bogatej szacie naciekowej.

HISTORIA POZNANIA:
04.02.2012 W. Kuczok i M. Pawełczyk namierzają i cześciowo odkopują otwór jaskini. Prace kontynuuje grupa poszerzona o R. Klimarę i G. Kuśpiela. Wreszcie 20.02.2012 ekipie w składzie W. Kuczok, G. Kuśpiel, M. Pawełczyk i J. Surmacz udaje się dostać do Sali Krasińskiego i namierzyć studnię prowadzącą do dolnego piętra. Zasadniczych odkryć w dolnym piętrze dokonali R. Klimara, W. Kuczok, M. Pawełczyk, J. Surmacz i E. Bielak 22.02.2012.

BIBLIOGRAFIA:

 1. Kuczok W., Nowak J., Surmacz J., "Jaskinia Niedźwiedzia Górna", Jaskinie nr 1(70) 2013.

Fotografie: M. Jeziorski.

W jaskini Brzozowej W jaskini Brzozowej

POWRÓT WYŻEJ: tutaj możesz wrócić na do spisu jaskiń jurajskich.

POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ: tutaj możesz wrócić na stronę tytułową.

Ostatnia zmiana 2013.06.14