Zlotopienska Dziura

DLUGOSC:          105 m.
GLEBOKOSC:        -10 m.
WYSOKOSC OTWORU:  ok. 770 m npm.
POLOZENIE OTWORU: Lopien, Gmina Dobra.

Pasaż

Pasaż, fot. T. Mleczek

PODSUMOWANIE: Zwiedzanie niektorych partii jest nieco uciazliwe (ciasno).

OPIS JASKINI: Niewielkim otworem wchodzimy do okolo 3 m dlugosci szczeliny. Zaraz za otworem, po lewej znajduje sie przejscie do rownolegle biegnacej szczeliny wysokosci do 1,0 m. Prowadzi ona (przez dwa prozki po 1,5 m wysokosci) do nieregularnej Sali Zlomisk. Maksymalna wysokosc tej sali wynosi 2,0 m, lecz przecietnie nie przekracza 1,0 m. Szerokosc dochodzi do 2 m, dlugosc do 3 m. Z Sali Zlomisk na NW odbiega nieregularny niski korytarz dlugosci okolo 6 m, z kilkoma krotkimi odgalezieniami. Przy SE scianie znajduje sie podluzna studzienka, ktora sprowadza do polozonej ponizej niewielkiej Salki Cyklistow, z niej na E prowadzi pochylnia prowadzaca do okolo 3 m dlugosci korytarzyka, polaczonego z Sala Zlomisk zaciskowym (Z II), kruchym kominkiem wysokosci 2,5 m. Natomiast prowadzacym z Salki Cyklistow w dol na SE korytarzem, po okolo 3 m dochodzimy do okazalej, pochylej sali, zwanej Salonem. Jej wysokosc dochodzi do 4,5 m, a szerokosc do 2,0 m. Za Salonem na SE prowadzi jeszcze okolo 3 m dlugosci korytarzyk. W Salonie od NW strony otworzylo sie wejscie do opadajacego korytarza dlugosci 3,5 m, wysokosci do 1,6 m i szerokosci 0,6 - 0,9 m. Konczy sie on 1,0 m wysokosci prozkiem, przez ktory schodzimy do nieregularnego, zagruzowanego korytarza dlugosci 5,5 m, o przebiegu W - E. W srodkowej czesci rozszerza sie on do niewielkiej salki wysokosci do 1,5 m i szerokosci do 2,0 m.
W polnocnej czesci Salki Cyklistow znajduje sie podluzna, ciasna studzienka (1,5 m glebokosci), przez ktora schodzimy do prostego, litego korytarza zwanego Pasazem. Ma on dlugosc okolo 6 m, wysokosc do 2,0 m i szerokosc do 1,0 m. w jego SE czesci znajduje sie kominek (2,5 wysokosci), ktory wychodzi w NW czesci Sali Zlomisk. W dnie Pasazu znajduje sie podluzna studzienka (glebokosc 1,0 m), prowadzaca do opisanego ponizej korytarza. Pasaz przez 1,5 wysokosci prozek doprowadza do charakterystycznego skrzyzowania szczelin zwanego Rynkiem. Z Rynku idziemy na NW okolo 2,5 m do zalamania korytarza, skad zaciskowa (Z I) szczelina dlugosci okolo 1,5 metra przedostajemy sie do prostopadlego, stopniowo zwezajacego sie korytarza dlugosci okolo 6 metrow. Ma on wysokosc do 1,7 metra i szerokosc do 0,8 metra. Od Rynku na NE biegnie inna zaciskowa (Z II) szczelina dlugosci 2,0 m, ktora dochodzimy do prostopadlego, ciasnego korytarza dlugosci okolo 5 m. Wspomniane zaciski nosza nazwe Zaciskow Strazakow. Poprzez studzienke 1,0 mozna zejsc do dwoch stromych, rownoleglych szczelin dlugosci okolo 4 m. Wysoka, dolna szczelina nazwana zostala Tramwajem. Natomiast z Rynku w kierunku SE schodzimy 2 m do ciasnej studzienki (glebokosc 1,2 m). Za nia korytarz rozdziela sie na dwa odgalezienia. Na S biegnie szczelina do gory, ktora laczy sie ze wspomnianym wczesniej Pasazem, natomiast na SE prowadzi okolo 3 m dlugosci korytarz, zakonczony zaciskowa studzienka (glebokosc 2,5 m). Sprowadza ona do polozonego ponizej korytarza, zwanego Piekielkiem. Przez wspomniana ciasna studzienke (1,2 glebokosci) schodzimy stromo do zaciskowego zwezenia (Z I), przez ktore z kolei wchodzimy do prostego, litego korytarza (wspomniane Piekielko). Ma on dlugosc okolo 4,5 m i wysokosc 2,0 m. z NW konca Piekielka prowadzi na polnoc okolo 3,5 m dlugosci, waska, wysoka szczelina, z SE konca Piekielka natomiast odchodzi kilka ciasnych szczelin, parometrowej dlugosci.
Jaskinia osuwiskowa powstala w piaskowcach magurskich. Dno tworzy przewaznie gruz skalny, tylko w Salonie, Rynku i w rejonie Salki Cyklistow znajduje sie glina. Jaskinia posiada mikroklimat dynamiczny, zima nie jest wymrazana. Swiatlo dzienne siega korytarzy do Sali Zlomisk. Stwierdzono obecnosc pajakow i motyli. Zima hibernuja w niej nietoperze, w marcu 1997 r. stwierdzono wystepowanie przynajmniej 2 gatunkow nietoperzy: podkowca malego (Rhinolophus hipposideros) i nocka duzego (Myotis myotis). Flora nie byla obserwowana.

HISTORIA POZNANIA: Jaskinia nie byla wymieniana w literaturze. Zlokalizowana zostala 8 lutego 1997 r. przez R. Dadela, B. Szatkowskiego, T. Kaluze (Speleoklub Debica), B. Bubule, P. Lesieckiego i B. Sulkowskiego, lecz dopiero 27 marca 1997 r. weszli do niej B. Bubula, P. Lesiecki i B. Sulkowski. Wczesniej jednak mogla byc zwiedzana. Pomiary wykonal 20 lipca 1997 r. T. Mleczek (Speleoklub Debica) uzywajac busoli geologicznej Freiberg i tasmy parcianej. 21 marca 1998 r. T. Mleczek (Speleoklub Debica), A. Lelito i J. Rutka (GOPR Krynica) splanowali nowe partie za zaciskami w rejonie Rynku i w NW korytarzu za Salonem. Plan opracowal T. Mleczek.

BIBLIOGRAFIA:

  1. Tomasz Mleczek "Zlotopienska Dziura" - Jaskinie Polskich Karpat Fliszowych, tom 2 - pod red. Mariana Puliny, PTPNoZ, Warszawa 1997.
  2. Tomasz Mleczek "Zlotopienska Dziura (uzupelnienie)" - Jaskinie Polskich Karpat Fliszowych, tom 3 - pod red. Mariana Puliny, PTPNoZ, Warszawa 1998.

POWROT WYZEJ: tutaj mozesz wrocic na poprzednia strone.

POWROT NA STRONE GLOWNA: tutaj mozesz wrocic na strone tytulowa.

Ostatnia zmiana 2000.01.15.