Mysiorowa Jama W Zagorzu

DLUGOSC:            170 m.
GLEBOKOSC:          10 m.
WYSOKOSC OTWORU:    ok. 350 m npm.
POLOZENIE OTWORU:   Zagorze, gmina Mucharz, pomnik przyrody nieozywionej.

PODSUMOWANIE: Zwiedzanie glownego ciagu latwe, choc miejscami ciasno.

OPIS JASKINI: Otwor wejsciowy (szerokosci l m) prowadzi do pochylego i kretego korytarza (dlugosci 5 m). Konczy sie on prostokatna studnia (glebokosci 2,7 m) uchodzaca do nieduzej salki o nieregularnych ksztaltach. W kierunku E odchodzi ponad 5 m dlugi boczny korytarz - dosc niski, zrazu szeroki (ponad l m), a w koncowej czesci 0,6 m. Na wstepie jest on zaslany glina, a w gornej czesci (za nieduzym prozkiem) zawalony gdzieniegdzie wiekszymi blokami skalnymi. Sciany nieregularne, strop miejscami niepewny. Ku N i S odchodza liczne ciasne pekniecia. Od salki naNW biegnie ciag glowny jaskini. Strzelisty korytarz o wysokosci 3 m i szerokosci przecietnie 0,8 m, scianach litych, zbiegajacych sie ku gorze, po 4 m skreca ku N i nastramia sie. Podchodzimy po glazach zawalajacych dno, przez dwa nieduze progi i po okolo 6 m osiagamy najwyzszy punkt korytarza. Tu w prawo za zaciskiem niewielkie, prostokatne rozszerzenie. Dalej schodzimy zwezajacym sie i skrecajacym ku W korytarzem, ktory wyprowadza nas w partie zawaliskowe. Przedostajemy sie ciasnym przejsciem do rozszerzenia zawalonego duzymi blokami skalnymi. Teraz korytarz skreca na SW i ponownie sie zweza. Po okolo 2,5 m przez ciasny przesmyk pomiedzy duzymi glazami wydostajemy sie do Sali ze Stolem (dlugosci 3 m; szerokosci 1-1,5 m; wysokosci okolo 2 m) ze specyficznym, czworobocznym glazem posrodku. Za sala w bok odchodza dwie bardzo waskie (niedostepne) szczeliny. My kierujemy sie w dol zrazu ku S, nastepnie ku SW i ciasnym, zaciskowym korytarzykiem o dlugosci okolo 3 m przedostajemy sie (czolganie) do duzej sali - faktycznie najladniejsze miejsce w calej jaskini. Sala o bardzo nieregularnym, wydluzonym ksztalcie w swojej glownej czesci liczy okolo 6 m dlugosci; 2-3 m szerokosci przy przecietnej wysokosci 4 m. Strop tak, jak i sciany, nieregularny, zaburzony. Dno na ogol dosc rowne, tylko w czesci NW na krotkim odcinku nachylone ku gorze. Opisywana sala stanowi w zasadzie zakonczenie ciagu glownego, lecz nie konczy calej jaskini. Odchodza od niej bowiem dosc zagmatwane i ciasne boczne ciagi i pojedyncze szczeliny o lacznej dlugosci okolo 65 m. Ich przeglad mozna rozpoczac od S kranca sali, gdzie przechodzi ona w piekna prosta szczeline (o przecietnej szerokosci 0,7 m i wysokosci 4 m), ktora po okolo 4 m skreca dwukrotnie pod katem prostym i dalej konczy sie po 5 m. W kierunku SW odchodzi 5 m korytarz (laczy sie tez waska szczelina z dalszymi partiami), ktory lukiem obchodzi pewien fragment sali i wychodzi w jej NW czesci. Z tego tez rejonu prosta, 3 m dlugosci szczelina przedostac sie mozna do rozwidlenia, z ktorego:
- ku N odchodzi krotkie rozszerzenie konczace sie dwoma ciasnymi peknieciami;
- w kierunku S, dalej SE biegnie w dol (trzy prozki) nastepnie nieco w gore korytarz o lacznej dlugosci okolo 11 m, ktory laczy sie waska szczelina z lukowatym obejsciem wspomnianym uprzednio;
- na W dalej NW odchodzi nastepny korytarzyk (szerokosci 0,4 m), ktory po okolo 4 m (za prostokatna wanta) doprowadza do kolejnego rozdroza. Jest to juz rejon tzw. Kruchych Partii. Na N krotki korytarzyk przegrodzony wanta konczy sie dwoma waskimi peknieciami, ku NW bardzo ciasna (zacisk) 3 m szczelina doprowadzajaca do szerszego (0,4-0,5 m), prostego korytarza. Dostac sie tu jednak mozna inna, bardziej dogodna droga. Kierujac sie od rozdroza w kierunku SW 2,5 m przejsciem wydostajemy sie do niewielkiego rozszerzenia, z ktorego tez odchodza trzy odgalezienia:
- na E w dol (za niewielkim prozkiem) krotki korytarzyk z okresowym jeziorkiem; - na NW 5 m szczelina o nierownym, czesciowo zaglinionym dnie po 3 m skrecajac lukiem ku NE laczy sie z dolnymi partiami jaskini; - na N w gore (za niewielkim prozkiem) prosty, wspomniany uprzednio korytarz. Po 5 m konczy sie on prozkiem z zaciskiem (z lewej strony dochodzi wyzej opisana szczelina), za ktorym przez kilka metrow kontynuuja sie jeszcze gorne partie, nie spenetrowane do konca z uwagi na duza kruszyzne i ciasnote.
Jaskinia osuwiskowa, powstala w warstwach istebnianskich dolnych. Dno pokryte gruzem skalnym, miejscami duzymi blokami i glina. W koncowych. Kruchych Partiach znaleziono kosci zwierzece.
Jaskinia sucha, tylko w jednym miejscu (boczne partie) wystepuje okresowe jeziorko. Silny przewiew wyczuwalny w partiach przyotworowych (szczegolnie w okresie zimy) swiadczyc moze o polaczeniu ze znajdujaca sie nieopodal Jaskinia Lisia. Swiatlo siega w partie przyotworowe.
Na scianach w otworze wejsciowym gdzieniegdzie wystepuja mchy. W pracy z 1954 r. K. Kowalski zaznaczal wystepowanie w jaskini dwoch gatunkow nietoperzy: podkowca (Rhinolophus hipposideros) i nocek duzy (Myotis myotis). W guanie zaobserwowal roztocza i owady bezskrzydle.

HISTORIA POZNANIA: Jaskinia (polozenie otworu, moze partie wstepne) znana byla ludnosci miejscowej. Powtarzane sa m. in. przekazy o wyjsciu po drugiej stronie rzeki Skawy. W czasie wojny podobno chronili sie tez w niej ludzie. Pierwsza wzmianke w literaturze o tym obiekcie podaje J. Zurowski w 1923 r. Opis wstepnych partii przedstawia G. Lenczyk w 1935 r. Opis inwentarzowy, plan i przekroj rozwiniety publikuje w 1954 r. K. Kowalski szacujac dlugosc jaskini na 80 m.
W ramach inwentaryzacji jaskin beskidzkich material dokumentacyjny zebrali dnia 17 marca 1985 r. S. Polanski, R. Czamecki, J. Pukowski i J. Ganszer oraz dnia 16 maja 1992 r. M. Rachwaniec, I. Barankiewicz, S. Nikiel ze Speleoklubu Bielsko-Biala. W wyniku tych prac dlugosc jaskini wzrosla do 112 m. Pomiary wykonano busola geologiczna Freiberg i tasma parciana. Plan opracowal J. Ganszer.

BIBLIOGRAFIA:

  1. Grzegorz Klassek "Mysiorowa Jama W Zagorzu" - Jaskinie Polskich Karpat Fliszowych, tom 2 - pod red. Mariana Puliny, PTPNoZ, Warszawa 1997.
  2. Ganszer Jerzy "Jaskinie Polskich Karpat Fliszowych" - Jaskinie 2(15) kwiecień-czerwiec 1999.
  3. Strona internetowa Speleoklubu Debica.

POWROT WYZEJ: tutaj mozesz wrocic na poprzednia strone.

POWROT NA STRONE GLOWNA: tutaj mozesz wrocic na strone tytulowa.

Ostatnia zmiana 2000.06.27.