Jaskinia Czarne Dzialy II

DLUGOSC:          54,5 m.
GLEBOKOSC:        ok. -10 m.
WYSOKOSC OTWORU:  ok. 770 m npm.
POLOZENIE OTWORU: Slemien, gmina Gilowice-Slemien, pomnik przyrody nieozywionej.

PODSUMOWANIE: Zwiedzanie latwe, tylko w bocznych partiach uciazliwe zaciski.

OPIS JASKINI: Otwor wejsciowy jest niepozorny, pionowy. Dostajemy sie nim do studni o glebokosci 4,5 m (w polowie zaklinowany glaz) przechodzacej w szczeline. Szczelina jest okazala o generalnym przebiegu SE-NW. Ku SE po 2 m sie konczy, natomiast na NW jest znacznie rozwinieta. W dolnej czesci dosc waska, w srodkowej sie rozszerza, o szacunkowej wysokosci do 10 m. Sciany dosc lite, dno stromo opadajace z drobnymi stopniami, okolo 5,8 m od studni wejsciowej znajduje sie zawalisko ogromnych blokow zaklinowanych miedzy scianami szczeliny, tworzacych "balkon". Ma ona polaczenie z nizszymi partiami przez waskie szczeliny (miedzy blokami) i studzienka o glebokosci okolo 2,6 m. Do dalszych partii jaskini najlepiej dostac sie schodzac na sam dol szczeliny wejsciowej. Ponizej "balkonu" wydostajemy sie do sali (dlugosci 5 m; szerokosci okolo 2 m) zblizonej ksztaltem do trojkata. Jej dno (nierowne) i strop (plaski, plytowy) opadaja w kierunku SE. Od sal odchodzi w gore zawalona szczelina, przecisnac sie mozna (zacisk Z III) do bocznego korytarza. Natomiast ku NW wznosi sie korytarz (o dnie zaslanym blokami), ktory po 3 m doprowadza do malej salki. Odchodza tu ciasne szczelinki boczne (wiszace i zaklinowane glazy) majace polaczenie z partiami za "balkonem". Jaskinia kontynuuje sie dalej w kierunku NW wznoszacym sie korytarzykiem (pochylnia) o stropie z zaklinowanych glazow (szerokosci przecietna 0,6 m). Po okolo 3 m korytarz sie poszerza (do l m). Dalej ku NW, czolgajac sie juz wezszym korytarzem, docieramy do znajdujacego sie po lewej stronie zacisku (Z I). Z wyraznymi sladami rozkopania. Za zaciskiem znajduje sie pochyla i niska Sala Ciepla, o dlugosci 2,5 m i szerokosci od 1,5 do 3,5 m, wysoka na okolo l m. Strop sali jest lity, sciany spekane, a dno pokrywa glina z kamieniami.
Idac dalej korytarzem glownego ciagu pokonujemy nastepny zacisk (Z I), a za rozszerzeniem ze sterta kamieni 2 m dalej, napotykamy nastepny zacisk (Z II), zwany Szczeka. Za nim korytarz jest nieco wyzszy, nastramia sie ku gorze i po 4 m konczy sie zawaliskiem. Od rozszerzenia za pochylnia odchodzi ku E ciasny i niski korytarz boczny. Po okolo 7 m poszerza sie i przechodzi w mala salke. Strop tworzy tu pochyla plyta, dno kamieniste, plaskie. Ku SE i NE odchodza juz tylko waskie szczeliny.Od wymienionej uprzednio sali przez zacisk (Z III) prowadzacy ku E, mozna przedostac sie do sali pod balkonem.
Jaskinia osuwiskowa, powstala w piaskowcach istebnianskich dolnych. Dno pokryte jest glina, rumoszem i wiekszymi blokami. Na dnie szczeliny wejsciowej w sali pod "balkonem" i w salce za bocznym korytarzem znaleziono kosci zwierzece.
Jaskinia jest sucha. W partiach wstepnych i koncowych wyczuwa sie przewiew. Swiatlo siega w okolice "balkonu".
Na scianach szczeliny wejsciowej, blisko otworu wystepuj a mchy. Fauny nie obserwowano. Zauwazono tylko niewielkie ilosci guana nietoperzy.

HISTORIA POZNANIA: Do czasu udokumentowania brak wzmianek o tym obiekcie w literaturze. Znana jednak ludnosci miejscowej i zwiedzana, choc w mniejszym stopniu niz Jaskinia Czarne Dzialy I (otwor mogl sie otworzyc znacznie pozniej). Czlonkom bielskiego klubu (W. Wojnar, K. Handerek) otwor wejsciowy wskazal miejscowy lesniczy. W ramach inwentaryzacji jaskin beskidzkich material dokumentacyjny zebrali dnia 15 lutego 1976 r. J. Baczak i G. Klassek, a uzupelnienia tych materialow dokonali 22 wrzesnia 1996 r. M. Rachwaniec i M. Kraus (wszyscy ze Speleoklubu Bielsko-Biala). Pomiary wykonano busola geologiczna Freiberg i tasma parciana.
Plan opracowali G. Klassek i M. Rachwaniec (uzupelnienia).

BIBLIOGRAFIA:

  1. Grzegorz Klassek "Jaskinia Czarne Dzialy II" - Jaskinie Polskich Karpat Fliszowych, tom 2 - pod red. Mariana Puliny, PTPNoZ, Warszawa 1997.

POWROT WYZEJ: tutaj mozesz wrocic na poprzednia strone.

POWROT NA STRONE GLOWNA: tutaj mozesz wrocic na strone tytulowa.

Ostatnia zmiana 1999.02.11.