Lamprechtsofen Drugą Jaskinią Świata


W ramach powiedzenia "cudze chwalicie, swego nie znacie", zdecydowałem się, na przypomnienie największego z polskich osiągnięć eksploracyjnych ostatnich lat, a mianowicie połączenia jaskiń: Lamprechtsofen i Vogelschacht, co zwiększyło deniwelację systemu do 1535-ciu metrów i przesunęło jaskinię Lamprechtsofen na zaszczytną, drugą pozycję wśród najgłębszych jaskiń świata. Jednocześnie umocniony została pozycja "Lampo" jako największego międzyotworowego trawersu świata (odległość w pionie pomiędzy najwyższym i najniższym otworem, która w tym przypadku bliska jest deniwelacji jaskini i wynosi 1521 m.)

Dokonała tego wyprawa pod kierownictwem niezmordowanego Andrzeja Ciszewskiego, która odbyła się w sierpniu 1995. Gwoli przypomnienia wspomnę, że Polacy zaczęli eksplorację w tej jaskini w roku 1973, kiedy to miała ona wysokość +780 m i w sposób intensywny trwa ona do dzisiaj.
Osiągnięcie tego wyniku, miejmy nadzieję nie jest ostatnim słowem jej eksploratorów, bo odkryta w roku 1992 jaskinia PL 1992/2 "zbliżyła" się już do Lamprechtsofen na niedużą odległość, a jej przyłączenie do systemu dało by rekord świata w postaci 1615 m. deniwelacji.
Poniżej zamieszczam najnowszy przekrój systemu, zaczerpnięty z Taternika 2/95.
POWRÓT WYŻEJ: tutaj możesz wrócić do spisu wypraw.

POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ: tutaj możesz wrócić na stronę tytułową.

Ostatnia zmiana 1996.04.14