Długi weekend na Węgrzech


Otwór i ponor jaskini Vizes
Otwór i ponor jaskini Vizes

W tym roku na tzw. "długi weekend" postanowiliśmy się udać nieco dalej niż Olszyn pod Częstochową. Wybór padł na Góry Bukowe na Węgrzech. Ponieważ członkowie naszego Klubu jeszcze tam nie byli, zwróciliśmy się o pomoc do osób, które teren już znały. Okazało się, że w tym samym terminie zaplanowali tam wizytę Żaganiacy, którzy bez oporów zgodzili się nas tam ugościć wraz ze znajomymi Węgrami.

Wynajętym, rzęchowatym busem dowlekliśmy się na plateau Létrás, gdzie mają swoją bazę grotołazi z Miszkolca. Około 1000 kilometrowa podróż w jedną stronę z pomocą leciwego gruchota zajęła około 23 godzin. Bobry z Żagania wraz z węgierskimi grotołazami zgotowali nam miłe przyjęcie, a wspólnej zabawie nie było końca aż do... końca pobytu. Na skutek zabaw jak i innych okoliczności (awaria naszego gruchota, odcięcie od świata zewnętrznego przez remont drogi) program jaskiniowy wypadł bardziej niż skromnie. Odwiedziliśmy zaledwie dwie "prawdziwe" jaskinie: Létrási Vizes Barlang i Szepessy Barlang. Mieliśmy się w nich okazję zapoznać z węgierskimi drabinami zainstalowanymi (zapewne w pocie czoła) w miejsce lin. Szczególnie duże nagromadzenie owych drabin spotkaliśmy w jaskini Szepessy, w ciągu sprowadzającym od wejścia
Otwór jaskini Szepessy
Otwór jaskini Szepessy
(wyglądającego jak studzienka kanalizacyjna na leśnej polanie) do poziomego ciągu wodnego na około -150 m przez system ciasnych studni. Cała jaskinia ma głębokość 165,8 m. Jaskinia Vizes to z kolei labiryntowy system korytarzy o bardziej poziomym charakterze również z ciągiem wodnym, którego ponor jest zarazem jednym z dwóch otworów jaskini. Jaskinia ta posiada znaczną, blisko 3 kilometrową długość, choć jak sądzę najczęściej odwiedzane są partie wstępne pomiędzy otworami. Wizyty speleo uzupełniliśmy kąpielą w jaskiniowych basenach z wodą z gorącących źródeł w dzielnicy Miszkolc-Tapolca jak równiez innych gorących źródłach.

Chciałbym korzystając z okazji podziękować jeszcze raz Żaganiakom za ich życzliwą pomoc.

Z naszego (sopockiego) klubu w wycieczce wzięli udział (w kolejności alfabetycznej, którą lubię, bo przeważnie wypadam jako pierwszy): D. Bartoszewski, M. Ciechanowski, M. Kaniewski, S. Kulas, R. Paternoga, A. Poczobut, A. Wolniewicz, M. Ziemba i jako gość - D. Łoś.

DB


W jaskini Vizes W jaskini Vizes
W jaskini Vizes
Nacieki w jaskini Vizes
Ciąg wodny w jaskini Szepessy Nacieki w jaskini Szepessy
Ciąg wodny w jaskini Szepessy
Nacieki w jaskini Szepessy
Baseny w jaskini w Miszkolcu-Tapolce
Baseny w jaskini w Miszkolcu-Tapolce


POWRÓT WYŻEJ: tutaj mozesz przejść do spisu artykułów na naszej stronie.

POWRÓT NA STRONĘ GLÓWNĄ: tutaj mozesz wrócic na stronę tytułową.

Ostatnia zmiana 2000.05.08