Nowy rekord świata


Plan i przekrój jaskini, stan po poprzedniej wyprawie

Wedug informacji zaczerpniętych z rosyjskiego internetowego serwisu http://www.mountain.ru mamy nowy gębokociowy rekord świata.

W jaskini Wroniej (Waroniaja) na plateau Arabika na Kaukazie osiągnięto głębokość przynajmniej 1680 metrów. Pomiar w końcowej części jaskini dokonany został altimetrem z ręcznego zegarka CASIO, a więc wymaga weryfikacji z pomocą rzetelnych metod, jednak już teraz można uznać, że jaskinia ta wyprzedziła znacznie poprzedniczkę - Lamprechtsofen, gdzie poprzedni rekord został uzyskany dzięki polskiej eksploracji. Jak wynika z enigmatycznych nieco raportów, jaskinia może być jeszcze głębsza, gdyż poziom -1680 miał znajdować się nad kilkudziesięciometrową studnią na której dnie znajduje się sala z zawaliskiem, którego przeszukanie w celu znalezienia kontynuacji ma być celem nastepnej wyprawy. W obecnej chwili Rosyjsko-Ukraińska wyprawa zakończyła już działalność w jaskini, natomiast nie opuściła gór, na skutek kiepskiej pogody uniemożliwiającej lot śmigłowca.

Jaskinia Wronia została odkryta na początku lat 80-tych, kiedy to osiągnięto w niej głębokość 300 m. W sąsiedztwie prowadzono eksplorację kilometrówych gigantów np. jaskini Kujbyszewskiej, więc na jaskinię Wronią nie zwrócono szczególnej uwagi. Dopiero w ostatnich latach trzy kolejne wyprawy pogłębiły ją do -1410 m.

25 grudnia 2000 wyrusza na plateau Arabika rosyjsko-ukraińska wyprawa pod kierownictwem znanego ukraińskiego grotołaza Jurija Kasjana. 28 grudnia z pomocą śmigłowca docierają w okolice otworu. W jaskini działają trzy grupy, Jedna z nich poszerza cisnoty w górnej części jaskini, aby ułatwić poruszanie się ekipom pracującym poniżej.

Po nowym roku 2-go stycznia 2001 zostaje założony biwak na -1200. W nocy z 3 na 4 grupa szturmowa osiąga głębokośc -1430. 5 stycznia Denis Prowałow i Oleg Klimczuk docierają do -1580, a następnego dnia Konstantin Muchin i Ilia Żarkow zatrzymują się na głebokości -1680 nad 50-70 metrową studnią. Zostaje ona zjechana podczas kolejnej szychty. Pod nią natrafiono na zawaliskową salę. Dalsze prace przewidziano podczas kolejnej wyprawy.

D. B.

Zobacz też -> Kolejną relację

Na podstawie kolejnych relacji z serwisu http://www.mountain.ru


POWRÓT WYŻEJ: tutaj możesz wrócić do spisu artykułów.

POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ: tutaj możesz wrócić na stronę tytułową.

Ostatnia zmiana 2001.01.13