Kolejne najgłębsze nurkowanie w Jaskini Miętusiej


W weekend około 1-go lutego odbyło się przełożone z okolic sylwestra kolejne nurkowanie w Ciasnych Kominach w Jaskini Miętusiej. Udało się pobić kolejny rekord w głębokości nurkowania w polskich jaskiniach. Oto krótka relacja Wiktora Bolka:

Krótka informacja o nurkowaniu w Ciasnych Kominach

Dalej eksplorowałem ciąg w południowym jeziorku. Po 6 minutach dopłynąłem na przodek na -51. Dalej ciągnął się przestronny korytarz mający 2 m wysokości i 4 m szerokości. Jego dno pokrywała gruba warstwa gruboziarnistego piasku, który osuwał się w dół. Błyskawicznie osiągnąłem głębokość -63 m i zawróciłem. Dalej korytarz się obniżał do ok. 1.5 wys. i stromo opadał. Poniżej 45 m oddychałem trimixem, powyżej 14 m nitroxem a w pozostałym przedziale powietrzem. Dekompresje na 15 m rozpocząłem po 18 minutach zanurzenia. Cala dekompresja wyniosła 59 minut.

Przekrój Syfonów w Ciasnych Kominach

Podczas tej samej akcji Norbert Ziober (KW Łódź) nurkował w północnym jeziorku. Zszedł na -12, skąd dalej znalazł dwie możliwości:

  1. przez zakręt wokół żylety do stromo opadającego korytarzyka, gdzie osiągnął -13.6 m, eksplorację przerwał tutaj ze względu na zmąconą wodę zostawiając kołowrotek, ale puszcza dalej
  2. ciąg idzie do góry, tu wynurzył się do -7 m i skończyła się poręczówka na drugim kołowrotku, była to duża sala, przy malej widoczności nie było ścian w zasięgu dotyku ani wzroku, zapewne tu będzie można się wynurzyć na powierzchnię, na dnie sali leżały pętle ze starych podciągów (sic!!!) ok. 5 szt. Z konfiguracji terenu wynika, ze chyba dostały się tam z drugiej strony. Według relacji Norberta jest tam dosyć silny prąd.

Wiktor Bolek


P.S. W związku z nurkowaniem wzrosła o 12 metrów głębokość Jaskini Miętusiej i wynosi obecnie 270 metrów, a całkowita deniwelacja 292 metry (-270, +22)


POWRÓT WYŻEJ: tutaj możesz przejść do spisu artykułów.

POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ: tutaj możesz wrócić na stronę tytułową.

Ostatnia zmiana: 1999.01.15