Restauracja Harnaś


W nr 6/96 "Gór i Alpinizmu" ukazał się list Janusza Dawidka będący odpowiedzią na wcześniejszy list pana Pukowskiego na temat nowych stosunków panujących w Harnasiu. List ten bardzo mnie rozśmieszył. Otóż właściciel knajpy zżyma się na pana Pukowskiego, pisząc, że zapewne marzy mu się Harnaś z przed lat, tzn. taki gdzie można było napić się wódki, wywalić nogi na stół i żądać wrzątku na herbatę, do tego siedząc w przepoconych łachach. Pan Dawidek jak twierdzi wprowadził do Harnasia porządek (cóż, brzmi to jak misja dziejowa, jawi się nam on jako Prometeusz kultury!).
Moim skromnym zdaniem jednak knajpa znajdująca się u wylotu wielu popularnych górskich szlaków powinna służyć turystom, którzy po długiej wędrówce w naturalny sposób są przepoceni, zmęczeni itp. itd. Jednak turyści pana Dawidka nie interesują, bo jak widać z jego listu zalicza on ich do najniższej kategorii ludzi, to znaczy do ubogich, którzy jak wiadomo są gorsi od wszelkiej zarazy. Potwierdzeniem tego jest np. fakt odmowy podania grupie przemokniętych podczas deszczu dzieci herbaty w knajpie opisany przez panią Danutę Wrzak w Tygodniku Podhalańskim. No cóż, dzieci to nie niemieccy pseudoturyści, którzy po trudzie przejazdu dorożką po Kościeliskiej zamówią drogi obiad, a na dodatek są czyści i nie śmierdzą.
Panie Dawidek, co by pan nie twierdził, jedno jest dla mnie pewne. Tak jak cale Zakopane cierpi pan na znieczulicę pieniężną. A gdyby się tak zastanowić, to przecież łatwo dojść do wniosku, ze WSZYSCY turyści karmią pana i pana kolegów oraz wasze rodziny. Gdyby nie oni, to rejon Tatr prawdopodobnie byłby biedny i pełen bezrobocia jak wiele innych w kraju. Może więc by tak okazać im trochę szacunku ?
A poza tym, co być może dla innych niewiele znaczy, ja uważam, ze zapisane w konstytucji naszego kraju prawo do NIESKRĘPOWANEGO dostępu do dóbr jakie daje jego środowisko, a wiec i do Tatr, to rzecz naprawdę ważna. A przecież nie Górale Tatry zbudowali i np. biedny student też powinien móc je zobaczyć i nie czuć się w Zakopanem jak obywatel trzeciej kategorii.

Dariusz Bartoszewski


POWRÓT WYŻEJ: tutaj możesz wrócić do spisu artykułów.

POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ: tutaj możesz wrócić na stronę tytułową.

Ostatnia zmiana 1996.09.12