Test żarówek diodowych firmy Merec c.d.


Minął już jakiś czas, od kiedy miałem okazję opisać żarówki diodowe (diodówki) firmy MEREC. W międzyczasie dotarły do mnie nowe produkty firmy przeznaczone w szczególności do najpopularniejszych wśród grotołazów latarek DUO. Są to 4 diody z nóżkami w miejsce zwykłej mniejeszej żarówki lub oryginalnego modułu LED Petzl'a, 16 diód na rezystorach jako zaminnik halogena i 14 diód wraz z układem stabilizującym w technologii SMD również w miejsce halogena.

Moduł 4 diód zamontowany jest na niewielkiej płytce, a każda dioda posiada swój rezystor. Funkcjonalnie odpowiada on modułowi 5 LED petzla, choć świeci nieco mocniej i znacznie dłużej niż ten petzlowski, który posiadam. Zapewne ze względu na nowsze diody. Z baterii-akumulatorków 2200 mAh bez zauważalnego spadku siły światła świeci ok 14-16 h. Później oczywiście nie gaśnie choć siła świecenia traci większość znaczenia praktycznego i służy głownie awaryjnie lub aby sprostać materiałom reklamowym wielu firm: Świeci 160h! etc ;) moduł mieści się w petzlowskim lusterku do diód (choć oczywiście mało kto będzie chciał zamieniać diody petzlowskie na ten muduł; choć ja wolę ten, niż 8 diód petzla z przed 4 lat; choć daje nieco mniej światła, to działa ponad 2 razy dłużej).
Wykonanie modułu jest solidne. Jedyną wadą są nieco krótsze od petzlowskich nóżki, co powoduje, że mocowanie nie jest tak pewne, (co nie znaczy, że zaraz wypada ;) pomaga wycięcie plastikowego kołnierza dookoła otworów, ale do tego nie zachęcem, ze względu na nieodwracalność zmian. Być może w kolejnych wersjach i to zostanie poprawione.

Moduły 16 i 14 led ze stabilizacją przeznaczone są w miejsce halogena w DUO. W związku z tym, że są oczywiście większe niż żarówka, nie ma możliwości zastosowania ich wraz z oryginalnym lustrem. W związku z tym najprościej jest zrezygnować w ogóle z lustra, co nie wpływa na skuteczność świecenia, jako że diody mają własne soczewki. Alternatywą jest (dotyczy to też modułu 4 led) wycięcie lusterka, tak aby pozostały same brzegi, co poprawi nam estetykę latarki.
Trzeba też pamiętać, że obsadka żarówki halogenowej w DUO jest wysuwana (regulacja snopa światła żarówki halogenowej) i manipulowanie dźwignią regulacji może spowodować uszkodzenie modułu, choć nie testowałem tego praktycznie.
Czas świecenia modułu 16 led (bez stabilizatora) wynosi pełną mocą około 4-5 h przy akumulatorkach 2200 mAh, a jeszcze przez 2-3 godziny siła światła jest na tyle duża, że można jakoś z tym funkcjonować.
Przy pełnej mocy jakość światła jest więcej niż zadowalająca. Duża centralna plama światła zapewnia dobrą widoczność w odległości 10-20 m a i dalej zdecydowanie coś widać. Do tego dookoła w promieniu około 100 stopni widać wyraźną poświatę, co powoduje, że po bokach nie czujemy ślepoty.
Każda dioda posiada na płytce osobny rezystor, co porawia niezawodność modułu.

Na szczególną uwagę zasługuje moduł 14 led ze stabilizatorem (przetwornicą napięcia), jako że nie ma wśród krajowej taniej konkurencji odpowiednika. 14 diód jest zasilanych przez stabilizator napięcia wykonany w technologii SMD pracującą w zakresie napięć 2,2-5,5 V i jest nadaje się najlepiej do czterech akumulatorków AA. Siła światła jest porównywalna z modułem 16 led (2 diody to niewielka różnica). W DUO z akumulatorami 2200 mAh świeci niezmienną, maksymalną siłą 6-7 godzin (co wynika oczywiście z zastosowania przetwornicy) po czym zaczyna mrugać, najpierw przerywając co jakiś czas, a potem coraz częściej.
Jest to oczywiście rozwiązanie z proponowanych najlepsze.

Ceny modułów w chwili obecnej to:

30 zł 4 led
100 zł 16 led
110 zł 14 led ze stabilizacją
110 zł zestaw do DUO 16+4 led

Strona producenta tutaj.

Podsumowanie:
nie są to najtańsze produkty na rynku, ale w porówaniu z konkurencją są bardziej zaawansowane (stabilizator, moduł z nóżkami do DUO, niezalezne rezystory) i wciąż bez porównania tańsze niż produkty petzl'a. Pewne wady techniczne są systematycznie poprawiane (prototypy były np nieco większe, diody były dalej od płytki) co dobrze wróży na przyszłość. Nie chcę przez to dyskredytową konkurecji, ale warto się nad tymi produktami zastanowić.

Dariusz Bartoszewski


POWRÓT WYZEJ: tutaj mozesz przejsc spisu artykulów.

POWRÓT NA STRONE GLÓWNA: tutaj mozesz wrócic na strone tytulowa.