Jaskinia Zegar

DLUGOSC            155 m.
WYSOKOSC OTWOROW   430 m npm
POLOZENIE OTWOROW  Smolen, gmina Wolbram, woj. katowickie

Plan Jaskini Zegar

Otwor jaskini Zegar PODSUMOWANIE: Pozioma jaskinia w wiekszej czesci obszerna, jedynie korytarzyk srodkowy bardzo ciasny. Obecnie jaskinia jest zamknieta krata, a jej penetracja jest niemozliwa.

OPIS JASKINI: Do wnetrza prowadza trzy otwory (skrajne w odleglosci 25 metrow od siebie). Glowny korytarz - zachodni doprowadza do obszrnej komory o dlugosci 20 metrow. W jej wstepnej czesci widac obnizenie powstale po wybraniu namuliska. Z tego miejsca na wschod prowadzi do drugiego skrajnego otworu niski korytrz miejscami przechodzacy w niewielkie salki. Do korytarza tego w srodkowej czesci doprowadza przez zaciski korytarz od trzeciego otworu, bardzo ciasny i krety. Zaczyna sie on oknem (Drzwiczki do Pieca) w obszernym schronisku lezacym miedzy zewnetrznymi otworami.
Jaskinia jest niemal pozbawiona naciekow, uwage zwraca jedynie kaskada mleka wapiennego na polnocnej scianie komory. namulisko gliniaste, miejscami wystepuje gruz.

HISTORIA POZNANIA: Jaskinia znana jest od dawna. Nazwe swa zawdziecza temu, iz w niej ponoc slychac bylo bicie w dzwony. Tak przynajmniej twierdzi odnotowane w XIX w. podanie ludowe. Stąd tez nadano jej i skalom w ktorych sie znajduje nazwe Zegar (Skały Zegarowe). Okolo roku 1846 wywieziono z niej duza ilosc namuliska w celu uzyznienia okolicznych pol. W wydobytych osadach znaleziono duzo kosci i krzemieni oraz potluczone naczynia gliniane. Pierwsza wzmianka o jaskini, W. Jastrzebowskiego, pochodzi z roku 1853. Pierwszy schematyczny plan sporzadzil P. Przesmycki w 1908 roku. Ciasny srodkowy korytarzyk eksplorowany byl w latach 70-tych naszego wielku przez M. Czepiela i pozniej przez D. i W. Domagalow (1983). Polaczenia korytarza z jaskinia Zegar dokonali A. Kurek i O. Paul 02.07.1990.
Wnetrze jaskiniW jaskini Jaskini Zegar rozpoczeto w 1997 roku interdyscyplinarne badania paleozoologiczno-archeologiczne. Jakkolwiek czesc nawarstwien tej jaskini rowniez ulegla dewastacji jeszcze w XIX wieku i czesciowo w wieku XX, to udalo sie juz uzyskac bardzo interesujace wyniki. Jaskinia jak i jej przedpole bylo zamieszkane przez czlowieka kilkakrotnie. Najstarsze odkryte dotychczas slady bytnosci czlowieka pochodza z przed okolo 50-60 tysiecy lat. Wydobyto wyroby krzemienne oraz znaczne ilosci kosci zwierzecych, na ktore w czesci polowali ludzie co najmniej z doby paleolitu. Były to m. in: kosci i kly niedzwiedzia jaskiniowego, lwa jaskiniowego, hieny jelenia, renifera itd. Nastepnie ludzie pojawili sie przed jaskinia w okresie srodkowego neolitu, pozostawiajac po sobie fragmenty naczyn glinianych i wyrobow krzemiennych. Poswiadczone sa takze materialy ludnosci kultury przeworskiej z III-IV wieku oraz sredniowieczne z XIV wieku. Docelowo w jaskini zostanie zlokalizowana stacja badawcza Uniwersytetu Slaskiego.

BIBLIOGRAFIA:

  1. Szelerewicz M, Gorny A., 1986, "Jaskinie Wyzyny Krakowsko-Wielunskiej", PTTK "Kraj", Krakow-Warszawa
  2. Wisniewski W. W., "Jaskinia Zegar", Optymista 1991 nr 10
  3. Szelerewicz M, 1992, "Zegar" [w:] Jaskinie nr 1, Krakow
  4. Muzolf B., 1998, "Walory kulturowe Doliny Wodacej" Przewodnik po Dolinie Wodacej, WOS, ZZJPK, Katowice-Dabrowa Gornicza



POWRÓT WYŻEJ: tutaj mozesz wrocic na do spisu jaskin jurajskich.

POWROT NA STRONE GLÓWNA: tutaj mozesz wrocic na strone tytulowa.

Ostatnia zmiana 2002.07.02