Jaskinia Zbojecka

DLUGOSC:            189 m.
DENIWELACJA         15 m.
ROZCIGLOSC POZIOMA  124 m. 
WYSOKOSC OTWORU:    370 m npm.
POLOZENIE OTWORU:   Ojcow, gmina Skala, woj. krakowskie; Dolina Saspowska - Wawoz Jamki.
Plan Jaskini Zbojeckiej
Przy otworze Jaskini Zbojeckiej

PODSUMOWANIE: Obszrna pozioma jaskinia. Jej otwor lezy na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego, a zwiedzanie jaskini mozliwe jest tylko w porozumieniu z dyrekcja parku. Wejscie zabezpieczone jest krata.

OPIS JASKINI: Do wewnatrz prowadza dwa otwory, polozone u podnoza skalek; trzeci, niedostepny, wyprowadza 10-metrowym kominem ponad skalki. Glownym otworem jest otwor prawy (zachodni). Lewy otwor, polozony 10 m obok i nieco wyzej, oddzielony jest od stoku niewielkim, latwym do pokonania progiem skalnym. Oba wejscia laczy korytarz, przy zachodnim otworze bardzo ciasny. Na skrzyzowaniu tego korytarza i ciagu prowadzacego w glab powstalo rozszerzenie, przechodzace ku gorze we wspomniany juz, otwarty na powierzchnie komin.
W glab jaskini biegnie opadajacy w dol korytarz, doprowadzajacy do kopulastej sali, o dnie wyraznie obnizonym wskutek usuniecia namuliska. Dalszy ciag jaskini prowadzi w kierunku SW. Korytarz poczatkowo biegnie ok. 40 m prosto, jest on szeroki na 2-4 metrow przy wysokosci 3-5 m. W stropie zaznacza sie wyrazna szczelina. Dalej korytarz kilkakrotnie zmienia kierunek; jego szerokosc pozostaje taka sama, ale wysokosc jest znacznie mniejsza. Na koncu przechodzi on w ciasna szczeline, mozliwa do pokonania na przestrzeni kilku metrow. Krety odcinek korytarza w wielu miejscach przecinaja szczeliny, ktore ulegly poszerzeniu, tworzac glebokie wciecia w stropie i scianach. Dzieki stosunkowo duzemu zageszczeniu tych szczelin powstala w wielu miejscach charakterystyczna rzezba stropu.
Sciany korytarzy w wiekszosci pokryte sa polewa naciekowa z niewielkimi zebrami i stalaktytami. Rowniez i dno miejscami pokrywa polewa, na ktorej powstaly niewysokie stalagmity o srednicy do 30 cm.
Namulisko jaskini jest gliniaste, w glebi z otoczakami. W czesci przyotworowej, glownie w sali, wyeksploatowane. W koncowych partiach dno nosi slady plytkich wykopow niewiadomego pochodzenia.

HISTORIA POZNANIA: Jaskinia znana jest od dawna. Nazwa - pochodzenia ludowego: "Znalezli tamok kosciotrup i rulek ze dwanascie, co to dawni swiece lali i po tym nazywajom zbojeckom" (S. Ciszewski, 1887). Pierwsza wzmianka o jaskini, W. Jastrzebowskiego, pochodzi z roku 1853. Pierwsze, niewielkie badania wykopaliskowe przeprowadzil J. Zawisza w roku 1871. Rok pozniej O. Grube eksploatowal tu namulisko, a zebrane wowczas zabytki i kosci opracowal i opisal F. Romer w 1883 roku.
Jaskinia zinwentaryzowana zostala przez K. Kowalskiego w roku 1950.

BIBLIOGRAFIA:

  1. Szelerewicz M., Gorny A., "Jaskinie Wyzyny Krakowsko-Wielunskiej", PTTK "Kraj", Krakow-Warszawa 1986.
  2. Gradzinski M,, Gorny A., Szelerewicz M., "Jaskinie Ojcowskiego Parku Narodowego; Dolina Saspowska; Wawoz Jamki", Ojcowski Park Narodowy; Muzeum im. prof. Wladyslawa Szafera, Ojcow 1995,

POWROT WYZEJ: tutaj mozesz wrocic do spisu jaskin jurajskich.

POWROT NA STRONE GLOWNA: tutaj mozesz wrocic na strone tytulowa.

Ostatnia zmiana 1998.04.20.