Jaskinia Zawaliskowa

DLUGOSC:              59 m.
GLEBOKOSC:            9,5 m
WYSOKOSC OTWORÓW:     ok. 387, 390, 395 m npm.
POLOZENIE OTWORÓW:    Niegowonice, gmina Lazy; woj. katowickie.

PODSUMOWANIE: Nie wyglad i wielkosc nowo odkrytej Jaskini Zawaliskowej jest przedmiotem komentarzy a sposob jej pomierzenia budzi u niektorych kontrowersje. Cytat z listu W. Kuczoka skierowany do redakcji Informatora - Jaskinie Wyzyny z 16 marca 1997 roku: "(...) Stwierdzilem z przykroscia ze Jaskinia Zawaliskowa po pierwsze nosi wybitnie nieadekwatna nazwe; po drugie wyodrebnienie dwoch pieter tej prozni jest dosc absurdalne - nie ma (poki co) miedzy nimi zadnego kontaktu, to wlasciwie duze osobne proznie; po trzecie obiekt w przewazajacej czesci jest otwarty od gory - tzn. pozbawiony stropu - a zaznaczone na planie linie stropu sa wyssane z palca.(...)" Nie pozostaje nic innego jak samemu osobiscie sprawdzic jak jest w rzeczywistosci.

OPIS JASKINI: Jaskinia sklada sie z dwoch pieter; dolnego i gornego. Dolne pietro reprezentuja dwie odnogi niskich i ciasnych rozmiarow. Prawa to przypuszczalnie zagruzowana szczelina tektoniczna, opadajaca stromo w dol, w koncowce zagruzowana. Lewa odnoga to ciasna szczelina, w koncowej czesci skrecajaca w prawo i w tym punkcie niemozliwa do przejscia dla czlowieka, choc widac dalsza kontynuacje. Pozniej po eksploracji tego miejsca okazalo sie ze zakret to ZII, a dalsza kontynuacja jest ale zamulona w 90%, z malym przeswitem z ktorego wieje zimne powietrze. Do gornego pietra dostajemy sie wspinaczka ok. 3 m do gory, lub od strony wierzcholka skaly progiem 4-metrowym, albo poziomymi otworami znajdujacymi sie w poblizu. Gorne pietro jaskini to typowe trzy pekniecia tektoniczne ladnie wymodelowane przez wode. Pierwsze przebiega prawie caly czas w lini prostej, dwa pozostale znajduja sie w koncowej czesci jaskini.
Po 5 metrach, idac wspinaczka przez prozek z dolnego pietra do gornego, po prawej stronie korytarza znajduje sie niezbyt duzych rozmiarow rura krasowa, ktora w polowie skreca w lewo, a nastepnie w prawo. Konczy sie ona straszliwa ciasnota (choc widac kontynuacje). Tu w pazdzierniku 1996 roku po uciażliwej eksploracji dostano sie do mocno zamulonej salki ze stropem pokrytym mlekiem wapiennym i spora liczba pajakow Meta Menardi. Z salki tej we wszystkie strony odchodza myte, mocno zmulone korytarzyki. Istnieje prawdopodobienstwo, ze opadajacy w dol korytarz, stanowiacy przedluzenie salki, laczy sie z odnoga w dolnym pietrze.
Jedynymi naciekami spotykanymi w jaskini sa tylko malych rozmiarow stalaktyty i duże grzybki naciekowe (ciasna rura w gornym pietrze). Namulisko torfowo ziemne i w duzych ilosciach rumosz skalny.

HISTORIA POZNANIA: Obiekt znaleziony przypadkowo podczas wspinaczki w marcu 1966 roku. Do niedawna wzmiankowany jako Schronisko z Dwoma Otworami. Plan i opis wykonal zespol w skladzie M. Bak i N. Galus w 1996 roku. W pazdzierniku 1996 roku zespol w skladzie D. Galka, M. Zdeb i M. Bak dolozyli po uciazliwej eksploracji ok 7 metrow nowych partii.

BIBLIOGRAFIA:

  1. "Jaskinia zawaliskowa" M. Bak, Jaskinie Wyzyny - Informator Nr 12, wrzesien-pazdziernik 1996.
  2. "Nowe partie w Jaskini Zawaliskowej" M. Bak, Jaskinie Wyzyny - Informator Nr 13, listopad-grudzien 1996;
  3. "Krytyka" red., Jaskinie Wyzyny - Informator Nr 15, marzec-kwiecien 1997;

POWROT WYZEJ: tutaj mozesz wrocic do spisu jaskin jurajskich.

POWROT NA STRONE GLOWNA: tutaj mozesz wrocic na strone tytulowa.

Ostatnia zmiana 1998.05.16.