Jaskinia Sucha

DLUGOSC:            75 m.
DENIWELACJA:        21 m.
WYSOKOSC OTWORU:    najnizszy lezy ok. 360 m npm.
POLOZENIE OTWORU:   Bobolice, gmina Niegowa, pow. myszkowski
Plan i przekroj Jaskini Suchej

PODSUMOWANIE: Czesc jaskini rozwinieta w korytarzach o charakterze szczelinowym nie posiada zbyt wielu cech indywidualnych. Natomiast fragment jaskini ktory stromo opada w dol, przechodzac w studnie, powoduje ze jej nie zapomnimy. Schodzenie w dol przypomina zjazd w rurze podobny do tych jakie sobie możemy zafundować na niektorych wodnych miasteczkach, z zeskokiem do basenu. Różnica polega tu jedynie na tym, iż tam poslizg ulatwia nam woda, a tu lepimy sie plecami do wilgotnej gliny wyscielajacej podloze.

Kreta rura sprowadzajaca na dno jaskini OPIS JASKINI: Do wnetrza jaskini prowadza cztery otwory: jeden u podstawy ostanca, dwa polozone na wysokości kilku metrow (dostac sie do nich mozna latwa wspinaczka) i czwarty, praktycznie niedostepny, wychodzacy w scianie skalnej na wysokosci 8 m. Pomiedzy nimi przebiegaja korytarze rozwiniete na sieci pionowych spekan, waskie, na niektorych odcinkach majace do 5 m wysokosci. Zaznacza sie tu silny przewiew powietrza, przez co plytsze partie jaskini sa suche, a sciany silnie skorodowane.
W glab masywu prowadzi niski i stromo opadajacy korytarz o przekroju rury; posiada on sciany silnie ogladzone przez wode. Przegradzaja go dwie studnie: 4 i 7 metrowej glebokosci. Najnizsza czesc jaskini, polozona na poziomie -21 m, stanowi niewielki korytarzyk odchodzacy z dna 7-metrowej studni, wypelniony glina.
Jaskinia nie posiada szaty naciekowej. Dno pokrywa namulisko gliniaste.

HISTORIA POZNANIA: Jaskinia znana jest od dawna. Byc moze jest ona jednym z trzech obiektow wzmiankowanych w roku 1913 przez S. Lencewicza. Wspomina on jaskinie, ktore nazywa Pieklo, Czysciec i Niebo. W swym inwentarzu K. Kowalski opisuje tylko sasiadujace z Jaskinia Sucha schroniska. Zinwentaryzowana przez M. Czepiela w 1974 roku.

BIBLIOGRAFIA:

  1. Szelerewicz M, Gorny A., "Jaskinie Wyzyny Krakowsko-Wielunskiej", PTTK "Kraj", Krakow-Warszawa 1986.

POWROT WYZEJ: tutaj mozesz wrocic na do spisu jaskin jurajskich.

POWROT NA STRONE GLOWNA: tutaj mozesz wrocic na strone tytulowa.

Ostatnia zmiana 1998.02.15.