Jaskinia Siewierska I i II

DLUGOSC:            Siewierska II - 250 m Siewierska I - 100 m.
DENIWELACJA:        6 m (Siewierska II).
WYSOKOSC OTWOROW:   ok. 310 m npm.
POLOZENIE OTWORU:   Siewierz, woj. katowickie

Plan Jaskini Siewierskiej II

PODSUMOWANIE: Jaskinie poziome, kruche i zawantowane. Korytarze niskie. Otwory znajduje sie (znajdowaly) w kamieniolomie, w ktorym zlokalizowano wysypisko smieci dla Siewierza i jaskinia w najblizszym czasie zostanie zasypana, choc z pewnoscia bedzie dostepna "Kominem Skorka". W 1996 roku zasypano juz wejscie do Jaskini Siewierskiej I i IX. W przeszłosci nalezaly one do jednego systemu ktorego dlugosc szacuje sie w stanie pierwotnym na ok. 1 km. Zostal on odkryty a nastepnie zniszczony w czasie eksploatacji kamieniolomu. W roku 1995 zinwentaryzowano na jego terenie 10 stanowisk z ktorych Jaskinie Siewierska I i II mialy w tym momencie odpowiednio ok 150 i 100 metrow dlugosci. Osiem innych obiektow to raczej schroniska i krotkie korytarzyki o niewielkiej dlugosci. Nieodparcie nasuwa sie tu analogia do systemu Szachownicy, jest tylko jeden drobny wyjatek. Stary kamieniolom w ktorym lezy Szachownica I-V zamieniono na rezerwat, natomiast Jaskinie Siewierskie postanowiono zamienic na smietnik.

OPIS JASKINI: Niskim otworem (na planie oznaczonym numerem II) dostajemy sie do stosunkowo niskiej Salki Bocznej. W SW jej czesci mozna sie dostac po przejsciu ZI do malenkiej komorki, natomiast zakonczenie salki ku W stanowi osypisko gliniasto-gruzowe. Z tej salki mozna przejsc forsujac skrajnie ciasny zacisk ZIII do Sali za Osypiskiem; my z kolei przechodzimy drugim przejsciem do obszernej sali z Kominem Skorka. Po drodze z lewej strony mijamy charakterystyczne "okno" urywajace sie nad dnem sali progiem 1-metrowym. Po prawej stronie nasza uwage zwracaja filary (slupy) skalne powstale w czasie eksploatacji rud i skaly; ktore teraz tworza otwory wejsciowe. Kierujemy sie jednak do sztucznie wykutego Komina Skorka o wysokosci 5 m, ktorym latwo wyjsc na powierzchnie - zima tworza sie tu ladne nacieki lodowe. Posuwamy sie dalej ku NE czesci jaskini i tuz za sztuczna budowla z cegly - tzw. "prochownica" - wspinamy sie po osypisku ku gorze mijajac znajdujacy sie tu komin z deskami w stropie.
Osiagamy niskie i zasmiecone ciagi zwane smieciarnia, ktore rowniez przez niedostepna dla czlowieka szczeline kontaktuja sie z Sala Gruzowa. Jest ona stosunkowo niska a wieksza jej czesc wypelniaja osypiska skalne. W E czesci sali na skale mozna znalezc resztki wydobywanych tu rud (prawdopodobnie cynku i olowiu). W zachodniej czesci sali wchodzimy w bardzo niski ciag zwany Niskim Labiryncikiem - jest on czesciowo zagruzowany i byc moze kryja dostep do dalszych partii obecnie niedostepnych
Ku SW wspomniana sala przechodzi w Salke z Kotem (w czasie penetracji spotkano tu kota). Wracamy do sali z Kominem Skorka i jednym z dwu przejsc dostajemy sie do Salki z Osypiskiem - jak sama nazwa wskazuje wieksza jej czesc zajmuja osypiska - z tego powodu nieosiagalna jest zachodnia czesc salki. Przechodzac obok malego filaru w SW czesci tej sali dostajemy sie do niskiego ciagu i po pokonaniu niewygodnego zacisku ZI wchodzimy do niebezpiecznej (grozba zawalu) Salki Odkrywcow, ktora do grudnia 1995 roku stanowila koncowa czesc jaskini. Dopiero po odgruzowaniu i pokonaniu zacisku ZII udalo sie dostać do partii ktore zaczynaja sie Korytarzem Katowickim o przebiegu WE. W jego poludniowej czesci odchodzi w gore ciasny korytarzyk z osypujacym sie gruzem skalnym - prawdopodobnie z powierzchni, natomiast ku wschodowi korytarz konczy sie osypiskiem ktore doprowadzalo do Salki Bocznej. W zachodniej czesci Korytarza Katowickiego dostajemy sie do poprzecznego Korytarza Sosnowieckiego, przechodzacego w polnocnej czesci w zacisk ZII za ktorym widac dalsze partie. W poludniowej czesci Korytarz Sosnowiecki skreca prawie pod katem prostym ku zachodowi i urywa sie 1,5-metrowym progiem nad Sala Giganta. Ta obszerna i dluga sala w 1/3 wypalniona jest gruzowiskiem, ktore uniemozliwia ustalenie jej rzeczywistych wymiarow. Widac w niej (m. in. podsadzki) slady dzialalnosci ludzkiej raczej sprzed wielu lat. W SE czesci sali, w gore prowadzi szeroki lecz niski ciag, jego dalsza kontynuacje blokuja zaklinowane glazy.

HISTORIA POZNANIA: Jaskinie odslonieto - wg informacji od miejscowych mieszkancow - w czasie eksploatacji kamienia, a pozniej wskutek podziemnego wydobycia kamienia i rud poszerzono wieksza czesc korytarzy. Jaskinie odnalezli i spenetrowali w lipcu 1991 roku (dzieki informacjom od mieszkanca pobliskiej wsi; K. Skorka) M. Pawelczyk i G. Ferdyn.
Jaskinia zostala zinwentaryzowana przez M. Pawelczyka, A. Witka i M. Rossa w 1995 roku.

BIBLIOGRAFIA:

  1. Jaskinie Wyzyny - Informator Nr 4, maj-czerwiec 1995; M. Pawelczyk "Siewierz".
  2. Jaskinie Wyzyny - Informator Nr 5, lipiec-sierpien 1995; M. Pawelczyk "Siewierz - uzupelnienia".
  3. Jaskinie Wyzyny - Informator Nr 8, styczeń-luty 1996; M. Pawelczyk "Siewierska II".
  4. Jaskinie #5, 1996; M. Pawelczyk, "Jaskinia Siewierska II".

POWROT WYZEJ: tutaj mozesz wrocic na do spisu jaskin jurajskich.

POWROT NA STRONE GLOWNA: tutaj mozesz wrocic na strone tytulowa.

Ostatnia zmiana 1998.05.14.