Jaskinia Pod Bukami

DLUGOSC:            120 m (jaskinia jest polaczona 45 m partiami kopalni z jaskinia Pod Bukami II).
GLEBOKOSC:          25 m.
WYSOKOSC OTWORU:    ok. 395 m npm (otwor kopalni - ok. 386 m npm).
POLOZENIE OTWORU:   Czerna, gmina Krzeszowice, woj. krakowskie; dolina Czernej.
Plan Jaskini Pod Bukami

PODSUMOWANIE: Jaskinia rozwinieta na wyraznych szczelinach, nie ma jednak charakteru tektonicznego i jest raczej myta. Niezwykla atrakcja jest koniecznosc przebicia sie do wejscia przez halde smieci nawrzucanych przez miejscowych. (My uzywalismy do usuwania urobku smieciowego zaczepionej na linie starej pralki bedacej w skladzie zalegajacych "osadow".)

OPIS JASKINI: Proznia ta powstala na peknieciach tektonicznych o przebiegu NW - SE, w czesciowo zdolomityzowanych wapieniach srodkowego triasu. Jaskinie tworza dwa rownolegle pekniecia polaczone sztolnia starej kopalni. W kopalni eksploatowano limonit i galman. Rudy te wypelnialy poziome pekniecia miedzylawicowe, rozmyte przez wody krasowe, a poszerzone w czasie eksploatacji. W poczatkach XX w. eksploatowano rudy galmanu w kilku kopalniach, gdzie kanaly krasowe rowniez wypelnione byly kruszcami. W odleglosci 100 m na SE znajduje sie otwor najwiekszej z nich, w ktorej dostepne korytarze maja okolo 500 m dlugosci. Z uwagi na zagrozenie zawalowe nie nalezy jej zwiedzac.
Niewielki otwor wejsciowy o srednicy 1 metra opada 6-metrowa studnia, ktorej sciany pokrywa zwietrzala polewa naciekowa. Z dna studni biegnie w kierunku SE korytarz doprowadzajacy poprzez zacisk do szczeliny szerokosci 1 m. Jaskinie tworza ciagi powstale na roznych poziomach tej szczeliny, opadajace progami do glebokosci 25 m. Z korytarza przebiegajacego na poziomie -9 m prowadzi ku N stromo opadajacy, 6-metrowy korytarzyk, ktory poprzez zawalisko (aktualnie nie do przebycia) doprowadza do niewielkiej salki ze studnia i ciagiem o charakterze rury krasowej dlugosci kilkunastu metrow. Na tym rozszerzeniu konczy sie sztolnia kopalni.
Sztolnia dawnej kopalni jest prostym tunelem 30-metrowej dlugosci, powstalym przez poszerzenie korytarza krasowego wypelnionego rudami. Jego strop stanowi plaska plyta, a sciany w wiekszosci ulozone sa z kamieni. W niektorych miejscach spotykamy fragmenty naturalnej sciany z wyekspoatowanymi zylami galmanu i limonitu. Wejscie do kopalni, przez ktore odbywal sie transport urobku, jest obecnie zasypane; aktualnie do sztolni wchodzi sie otworem w polowie jej dlugosci, w miejscu gdzie przecina ja krasowy korytarz. Poczatkowo jest on w miare szeroki, choc niski. Po kilku metrach laczy sie z inna sztolnia kopani, bardzo spekana i noszaca slady zawalow (pominieta na planie). Od tego miejsca prowadzi bardzo waski, powstaly na szczelinie korytarz, przechodzacy w ciasna, niedostepna szczeline o stromo opadajacym dnie.
Szata naciekowa wystepuje w dolnych partiach jaskini w formie polew, naciekow kaskadowych i stalaktytow. Na polewach wytworzyly sie nietypowe, nerkowe narosla. Nad studnia polozona na przedlużeniu sztolni wystepuje kilkunastocentymetrowej grubosci zyla krystalicznego kalcytu. Polewy wykazuja silne spekania, a nawet odpadaja, co jest konsekwencja wstrzasow powodowanych robotami strzalowymi w pobliskim kamieniolomie w Czatkowicach. W trakcie wykonywania dokumentacji fotograficznej stwierdzono wystepowanie zjawiska fosforescencji: nacieki oswietlone silnym swiatlem lampy blyskowej promieniowaly zanikajacym odblaskiem.

HISTORIA POZNANIA: Jaskinia zostala odkryta wiosna 1967 roku przez S. Bronowskiego, gdy w jego obecnosci obsunela sie ziemia odslaniajac wejscie do studzienki. Zwiedzono wtedy jaskinie do poziomu -25 metrow. Ciag korytarzy stanowiacy przedluzenie jaskini od wymienionego poziomu zostal odkryty przez A. Gornego i R. Siwulaka w roku 1968. Odgalezienie boczne z kopalni odkryli A. Gorny i W. Wisniewski w roku 1970. Zinwentaryzowana przez A. Gornego w roku 1972.

BIBLIOGRAFIA:

  1. Szelerewicz M, Gorny A., "Jaskinie Wyzyny Krakowsko-Wielunskiej", PTTK "Kraj", Krakow-Warszawa 1986.

POWROT WYZEJ: tutaj mozesz wrocic do spisu jaskin jurajskich.

POWROT NA STRONE GLOWNA: tutaj mozesz wrocic na strone tytulowa.

Ostatnia zmiana 1998.05.17.