Jaskinia Nad Matka Boska

DLUGOSC:             82 m.
WYSOKOSC OTWOROW:    ok. 280 m npm.
POLOZENIE OTWOROW:   Mnikow, gmina Liszki, woj. krakowskie; dolina Sanki.
Plan Jaskini Nad Matka Boska

PODSUMOWANIE: Jaskinia znana z faktu iż obok otworow wejsciowych namalowany jest wizerunek Matki Boskiej (z roku 1863, pedzla E. Radzikowskiego). Inna ciekawa historia zwiazana z ta jaskinia to spor o autentycznosc wydobytych w niej eksponatow archeologicznych ktory trwal ponad 40 lat.

OPIS JASKINI: Proznie te tworzy obszerny korytarz z oknami polozonymi w scianie skalnej, przez co jest ona w wiekszosci widna i sucha. W lewo prowadza krotkie korytarze, przechodzace w szczeliny zaplyniete zwietrzalym naciekiem.
Kilkanascie metrow przed otworem, w lewo, znajduje sie w scianie na wysokosci 2 metrow niewielki, krety tunelik przebijajacy skale na wylot.

HISTORIA POZNANIA: Pierwsza wzmianka, autorstwa A. Kirkora, pochodzi z roku 1876. Namulisko jaskini zostalo przebadane przez G. Ossowskiego w roku 1881. Znaleziono w nim liczne slady bytnosci czlowieka, miedzy innymi figurki kosciane i rzezby wapienne. Autentycznosc tego znaleziska zostala zakwestionowana, co stalo sie powodem wieloletniej dyskusji, zamknietej w roku 1885 opinia uznajaca je za prawdziwe, wydana przez specjalnie powolany w tej sprawie komitet. Ostateczne wyjasnienie nastapilo w roku 1930, kiedy to byli pracownicy Ossowskiego przyznali sie do falszowania przed laty tych okazow, dzieki czemu uzyskiwali wieksze zarobki.
Zinwentaryzowana przez J. Zurowskiego w roku 1922 i K. Kowalskiego w roku 1947.

BIBLIOGRAFIA:

  1. Szelerewicz M, Gorny A., "Jaskinie Wyzyny Krakowsko-Wielunskiej", PTTK "Kraj", Krakow-Warszawa 1986.

POWROT WYZEJ: tutaj mozesz wrocic do spisu jaskin jurajskich.

POWROT NA STRONE GLOWNA: tutaj mozesz wrocic na strone tytulowa.

Ostatnia zmiana 1998.05.04.