Jaskinia Maurycego

DŁUGOŚĆ:            143 m.
GŁĘBOKOŚĆ:          9 m.
WYSOKOSC OTWORU:    340 m npm
POLOZENIE OTWORU:   Zrebice, gmina Olsztyn, woj. czestochowskie; gora Puchacz.

Plan Jaskini Maurycego

W Jaskini Maurycego. PODSUMOWANIE: Jaskinia Maurycego nalezy do najpiekniejszych jaskin Jury Krakowsko-Wielunskiej. Posiada bardzo bogata i roznorodna szate naciekowa. Najwieksze wrazenie na zwiedzajacych robi swiezosc i czystosc pastelowej kolorystyki jej wnetrza.

OPIS JASKINI: Do wewnatrz prowadza dwa otwory, przedzielone filarem skalnym: bardzo ciasny poludniowy oraz polnocny - obszerniejszy. Korytarz biegnacy od otworu doprowadza do zacisku w waskiej szczelinie, umieszczonego na wysokosci okolo 2 m. Na lewo od tego otworu znajduje sie przekop umozliwiajacy obejscie go. Za zaciskiem jaskine tworzy ciag o lamanym przebiegu, rozwiniety na spekaniach o kierunku NE-SW i NW-SE. Obszerniejsze jego fragmenty przedzielone sa zwezeniami w formie okien i malych progow. W koncowej czesci jaskini korytarz glowny laczy sie w kilku miejscach z rownolegle usytuowanym ciagiem bocznym, polozonym na wyzszym poziomie. Korytarzyk koncowy zamkniety jest stozkiem usypiskowym, zbudowanym z materialu przedostajacego sie z powierzchni. Ciag boczny osiagamy po pokonaniu trzymetrowego przewieszonego progu, ale ten trud jest oplacalny, bowiem momo ciasnoty ten fragment jaskini jest najciekawszy. Zacisk I stopnia doprowadza nas tu do dwu studzienek polaczonych ze soba na dnie i pod sklepieniem. Gorny korytarzyk konczy sie mala, niska salka, ktorej dno pokrywa luzny material skalny. Jaskinia posiada bardzo bogata szate naciekowa. W czesci poczatkowej wystepuja nacieki ze stwardnialego mleka wapiennego oraz niewielkie stalaktyty. W glebszej czesci rozwiniete sa bardzo roznorodne formy naciekowe. W Jaskini Maurycego. Pokrywaja one sciany, strop i niekiedy dno korytarza. Niektore ze stalagmitow dochodza do 2 m wyskokosci. W jaskini w duzych ilosciach wystepuja stalaktyty sferolityczne. Namulisko jest piaszczyste. Mozna przypuszczac, ze jest ono jalowe pod wzgledem archeologicznym.

HISTORIA POZNANIA: Poczatkowe partie jaskini zostaly odkryte w dniach 8-9 wrzesnia 1968 roku przez czlonkow Speleoklubu PTTK z Czestochowy, ktorzy w niewielkim schronisku dokonali przekopu, odslaniajac pierwsze 18 m jaskini. Wznowienie prac eksploracyjnych, pod kierunkiem M. Bednarka i K. Kościeleckiego, nastapilo w kwietniu 1982 roku. Po pokonaniu zacisku 23 pazdziernika 1982 roku odkryto korytarze o wspomnianej juz, unikalnej szacie naciekowej. W lipcu 1983 roku partie za zaciskiem zostały zamkniete. Jednak dochodzilo do zrywania klodek i pozniej dokonano przekopu omijajacego zacisk. Od 1996 roku jaskinie zamyka pancerna plyta umieszczona już w samym otworze wejsciowym. Zinwentaryzowana zostala przez J. Zygmunta w roku 1983.

BIBLIOGRAFIA:

  1. Szelerewicz M, Gorny A., 1986, "Jaskinie Wyzyny Krakowsko-Wielunskiej", PTTK "Kraj", Krakow-Warszawa
  2. Zygmunt J., 2003, "Inwentarz jaskiń okolic Częstochowy", Jaskinie 33(4) 2003
W jaskini Maurycego.
Przyklady roznorodnych ...
W jaskini Maurycego.
... form naciekow w jaskini.

POWROT WYZEJ: tutaj mozesz wrocic na do spisu jaskin jurajskich.

POWROT NA STRONE GLOWNA: tutaj mozesz wrocic na strone tytulowa.

Ostatnia zmiana 2004.01.27