Jaskinia W Straszykowej Górze

DŁUGOŚĆ:      150 m
GŁĘBOKOŚĆ:     21 m
WYSOKOŚĆ OTWORÓW: główny ok. 445 m npm.
POŁOŻENIE OTWORÓW: Ryczów, gmina Ogrodzieniec, woj. śląskie 

Plan Jaskini W Straszykowej Górze

Otwór Jaskini w Straszykowej Górze

PODSUMOWANIE: Obszerna pozioma jaskinia. W nowoodkrytych partiach bardzo ładna, choć nieco już zniszczona szata naciekowa i ciekawy korytarz o meandrującym przebiegu. Obecnie, po odkryciach z 1984 roku jedna z najciekawszych jaskiń Jury.

OPIS JASKINI: Jaskinię rozpoczyna imponujący prostokątny otwór. Obszerny korytarz - sala wznosi się lekko w górę. Po wschodniej stronie sali znajduje się mniejszy otwór wyprowadzający na rodzaj malowniczego balkonu na skałę nad dnem doliny. Ta część jaskini jest na tyle jasna, że mozna ją pokonać bez sztucznego światła. Przechodzące wycieczki traktują przejście między otworami jako ciekawą atrakcję. Dalej korytarz obniża się i doprowadza do kominka łączacego się z powierzchnią. Dalej przez niski przełaz dostać się można do kilkudziesięciometrowego korytarza o meandrującym przebiegu. Posiada on niezwykle ciekawy charakter. Jego ściany składają się z mocno skruszałych fragmentów wapienia scalonych kalcytowym spoiwem co powoduje, że wygląda on jak tunel w ścianach jednego z jurajskich zamków. Na końcu korytarza znajduje się komin. Końcowe partie odkryte w 1984 roku posiadają imponującą szatę naciekową w postaci pól ryżowych, pizolitów i innych.

HISTORIA POZNANIA: Znana od dawna. Nowe partie zostały odkryte przez P. Bednarza w 1984 roku.

BIBLIOGRAFIA:

 1. Szelerewicz M., Górny A., 1986, "Jaskinie Wyżyny Krakowsko-Wieluńskiej", PTTK "Kraj", Kraków-Warszawa
 2. Szelerewicz M., 1986, "Nowe partie Jaskini w Straszykowej Górze", "Eksplorancik 2-3 1986", KrakówŁadnie myty korytarz jaskini
Drobne formy naciekowe
Końcowa część jaskini
Ładnie myty korytarz jaskini
Jedna ze ścian z interesującą polewą naciekową
 
Ładnie myty korytarz jaskini
Interesująca polewa naciekowa
 

 


POWRÓT WYŻEJ: tutaj możesz wrócić do spisu jaskiń jurajskich.

POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ: tutaj możesz wrócić na stronę tytułową.

Ostatnia zmiana 2012.11.12