Jaskinia Gorenicka

DLUGOSC:             55 m.
WYSOKOSC OTWOROW:    ok. 430 m npm.
POLOZENIE OTWOROW:   Gorenice, gmina Olkusz, woj. katowickie; dolina Eliaszowki.
Plan Jaskini Gorenickiej

PODSUMOWANIE: Jaskinia pomimo swojej dlugosci nie sprawia wrazenia "prawdziwego" obiektu jaskiniowego. Wieksza czesc korytarzy jest jasna i niezbyt ciekawa. Pewna atrakcja moze byc tylko ladnie myty fragment zachodniego korytarza. Rekompensata za nieciekawa jaskinie, jest sympatyczna lesna okolica, w jakiej jaskinia jest polozona.

OPIS JASKINI: Glowny ciag jaskini tworzy krety korytarz laczacy dwa otwory. W rozszerzeniu korytarza 7-metrowy komin (banalny wspinaczkowo) wyprowadza na powierzchnie nad skalami. Spod komina prowadzi w glab masywu ciasny, 15-metrowej dlugosci korytarz, zamkniety polewa. Korytarze jaskini sa ladnie wymodelowane przez wode. Namulisko zostalo calkowicie wyeksploatowane, tak ze ogladamy pelny profil korytarzy z zaznaczonym wyraznie dawnym poziomem namuliska.

HISTORIA POZNANIA: Jaskinia znana jest od dawna. W roku 1878 wyeksploatowano namulisko na cele nawozowe specjalnie wykopanym pionowym otworem. Powodem takiego rozwiazania byla odmowa zezwolenia wlasciciela terenu, na ktorym znajdowaly sie naturalne otwory jaskini - klasztoru w Czernej - na prowadzenie eksploatacji.
Jaskinia zinwentaryzowana zostala przez K. Kowalskiego w roku 1946.

BIBLIOGRAFIA:

  1. Szelerewicz M, Gorny A., "Jaskinie Wyzyny Krakowsko-Wielunskiej", PTTK "Kraj", Krakow-Warszawa 1986.

POWROT WYZEJ: tutaj mozesz wrocic do spisu jaskin jurajskich.

POWROT NA STRONE GLOWNA: tutaj mozesz wrocic na strone tytulowa.

Ostatnia zmiana 1998.04.09.