Słowo Wstępne


Witamy wszystkich na Oficjalnej polskiej Stronie Taternictwa Jaskiniowego i Speleologii!


Jest to pierwsza strona poświecona jaskiniom i taternictwu jaskiniowemu, która powstała w Polsce. Było to w mrocznych czasach 1995 roku, kiedy sieć była tu jeszcze nowością. Nazywała się wtedy "SKTJ Cave Page".

W tamtych czasach środowisko taterników jaskiniowych trapił paraliż informacyjny. Krążyło wiele plotek i mitów, a prawdziwe informacje docierały do zainteresowanych nieraz z kilkuletnim opóźnieniem. Autorzy chcieli stworzyć miejsce gdzie znalazły by się wszelkie aktualności jaskiniowe i usprawnić przekaz informacji z pomocą nowego medium. Obecnie sytuacja jest o wiele lepsza. Regularnie wychodzą "Jaskinie" - doskonałe czasopismo śledzące pilnie wszystko co dzieje się w polskim ruchu jaskiniowym (jego angielskie streszczenia znajdują się w Epimenidesie), a liczne specjalistyczne biuletyny takie jak "Gacek" "Wiercica", czy "Zacisk" wychodzące nieregularnie, dobrze uzupełniają to, czego w "Jaskiniach" nie ma. Mimo wszystko przez tych kilka lat Epimenides rozrósł się bardzo i zajął obok czasopism swoje stałe miejsce. Obecnie znajdziesz tu kilkaset opisów jaskiń wraz z planami (niemal wszystkie większe w całej Polsce), setki zdjęć, realcji z ambitnych wypraw i wyjazdów turystycznych, polemik, recenzji książek i wiele innych materiałów.

Szybkość, niskie koszty, łatwy kontakt z redaktorami i coraz większa popularność to atuty sieci nie do przebicia. W zwiazku z tym chcielibyśmy, aby ta strona była wykorzystywana jako miejsce dla każdego pasjonata jaskiń. Jednak ten piękny zamiar nie zostanie urzeczywistniony, bez pomocy całego srodowiska taternickiego. Stąd apel: jeśli uczesniczyłeś w eksploracji, ciekawych przejściu sportowym czy wyprawie zagranicznej - odezwij się. Jesli nie chodzisz regularnie po jaskiniach, jesteś początkujący, a przeżyłeś ciekawą przygodę jaskiniową, Napisz do autorów tej strony. Wszyskie ciekawe, istotne, a przede wszystkim wiarygodne informacje dołączymy niezwłocznie w odpowiednim miejscu.
Angielska wersja tej strony (niestety nieco kulejąca) jest zredagowana nieco inaczej, głównie pod kątem promocji Polakow i Polski na świecie.


Jeśli nie jesteś grotołazem w kąciku informacje podstawowe znajdziesz wyczerpujące informacje o jaskiniach Polski i nie tylko. Dowiesz sie gdzie leża, jakie są, jak powstają itp.


POWRÓT: tutaj możesz wrócić na stronę tytułową.

Ostatnia zmiana 1999.06.11