Jaskinia Imieninowa

DŁUGOŚĆ:            170 m.
GŁĘBOKOŚĆ:          58 m.
WYSOKOSC OTWORU:    ok. 500 m npm.
POLOZENIE OTWORU:   Góry Kaczawskie.

Plan Jaskini Imieninowej

U szczytu mytej studzienki
fot. Ł. Chrzanowski

PODSUMOWANIE: Niezwykle interesująca, pionowa jaskinia, zarówno ze względu na zwiedzanie jak i unikalność geologiczną.

OPIS JASKINI: Opis. Niezbyt obszerny, sztuczny, pionowy otwór znajduje się w starym kamieniołomie w Górach Kaczawskich. Prowadzi on do wąskiej rury rozwiniętej na szczelinie o przebiegu S-N. Korytarz stromo opada i dalej łączy się z obszerną, prostopadłą szczeliną. Ta część jaskini ma charakter tektoniczny. Licznie występują tu nacieki w postaci niewielkich stalaktytów, draperii i grzybków. Dalej korytarze są silnie myte. W kotłach eworsyjnych w sposób malowniczy odsłonięte są poszczególne warstewki łupków. Znajdują się tu też gniazda kryształów kalcytowych (niestety pokryte warstewką błota). Poniżej niewielkiej kilkunastometrowej studzienki korytarze rozdzielają się, a w końcowej części znów łączą i prowadzą do rozmytej szczeliny, którj dno wypełnia namulisko. Jaskinia jest w skali Polski unikatem gdyż rozwinięta jest w łupkach zieleńcowych z niewielkimi wstawkami węglanowymi (żyły wapienno-karbońskie) i ma charakter typowy dla procesów (pseudo)krasowych (myte korytarze powstałe na szczelinach inicjalnych). Powstała prawdopodobnie na skutek przepływu od dołu pod wysokim ciśnieniem wód termalnych.

HISTORIA POZNANIA: Otwór jaskini (być może znany wcześniej, gdyż znajduje się w starym kamieniołomie) odsłoniło dwóch mieszkańców pobliskiej wsi wyciągając kilka ton gruzu. Informację o jaskini od uzyskał od nich Marian Studziński, członek wojcieszowskiej grupy walońskiej. 11 października 2000 zaproponował on odsprzedanie informacji za 500 zł Mistrzowi Walońskiemu Wojciechowi Dobrakowskiemu z Wojcieszowa. Po targach odkupił on ją za 200 zł. 13 października 2000 zadzwonił on do klubu "Bobry" Żagań i "podarował" nową jaskinię prezesowi - Edwardowi Kęskowi w dniu jego imienin.
Pierwsza akcja eksploracyjna odbyła się 21.10.2000 i uczetniczyli w niej: W. Dobrakowski i J. Gruszyński z Bractwa Walońskiego oraz E. Kęsek i E. Lapunaw ze speleoklubu "Bobry" Żagań. Udało się wtedy zejść na głębokość ok -30. 27.10.2000 W. Dobrakowski i J. Gruszyński przekopali się do dolnych partii. 29.10.2000 M . Furtak i K. Formanowski przekopują 6 metrowy korytarz i pokonują 2 zaciski w końcowym zawalisku. Tydzień później W. Dobrakowski, J. Gruszyński, E. Kęsek, E. Lapunow i M. Furtak eksplorują dalsze ciągi dochodząc do głębokości -42.
Na zimą 2000-2001 zespół w skałdzie D. Oleksy, T, Kuźnicki, R. kondratowicz, F. Kramek, S. Sałabaj, Ł. Felkel, R. Osoliniec, P. Król, i M. Furtak podjął się prac eksploracyjnych (kopanie, wyciąganie want) na obydwu końcach szczeliny na poziomie -40. W końcu 20 stycznia 2001 udało się przedostać do niższej szczeliny i osiągnąć znaną dziś głębokość. Prace w zachodniej części szczeliny na -40 kontynuowano, i prawdopodobnie w roku 2004 udało się przekopać do... końcowej części znanej już szczeliny.

BIBLIOGRAFIA:

  1. Furtak M.: "Sudeckie Explo - 2000" - Jaskinie 4(21) 2000 s. 4-5
  2. Zyzańska H., Kęsek E.: "Jaskinia Imieninowa" - Grotołajza 4, 2000 s. 32
  3. Furtak M.: "Góry Kaczawskie. Wciąż coś nowego" - Grotołajza 5, 2001, s. 44-47.

    Szczelina w dolnych partiach,
    fot. Ł. Chrzanowski
    Zapieraczka w dolnych partiach,
    fot. Ł. Chrzanowski
    W środkowej części jaskini
    fot. D. Bartoszewski
    W środkowej części jaskini
    fot. D. Bartoszewski
    Grzybki w środkowej części jaskini
    fot. D. Bartoszewski
    W środkowej części jaskini
    fot. D. Bartoszewski

POWROT WYZEJ: tutaj mozesz przejsc do spisu jaskin Sudetow i Gor Swietokrzyskich.

POWROT NA STRONE GLOWNA: tutaj mozesz wrocic na strone tytulowa.

Ostatnia zmiana 2009.03.16