Jaskinia Zlotnianska

DLUGOSC:          155 m.
GLEBOKOSC:        -12 m.
WYSOKOSC OTWORU:  810 m npm.
POLOZENIE OTWORU: Zlotne, Gmina Nawojowa.

PODSUMOWANIE:

OPIS JASKINI: Otwory znajduja sie na splaszczeniu pomiedzy ambonami.Przez stosunkowo duzy otwor l dostajemy sie do krotkiego, stromo opadajacego korytarzyka. Na jego wstepie odchodzi w prawo ciasny ciag do otworu 2. Na koncu korytarzyka, po lewej stronie, znajduje sie waski przelaz, zakonczony 3 metrowa studzienka. Na jej dnie zalegaja liczne szczatki roslinne. Z dna studzienki, schodzac przez 2 m prog, mozna sie dostac do Sali pod Wiszaca Wanta. Z niej w lewo w dol prowadza na dno jaskini ciasne szczeliny. Natomiast idac przez dosc trudny, 2 m prog przechodzimy do Niskiej Sali, laczacej sie z dnem jaskini kilkoma ciagami, skladajacymi sie z systemu przelazow i studzienek. Z najwyzszej czesci Niskiej Sali, przez ciasny przelaz przedostajemy się do Wysokiej Sali. Ma ona okolo l m szerokosci i 6 m wysokosci. W jej najdalszym miejscu, powyzej parometrowych progow, znajduje sie kilka malych wnek, w ktorych widoczne sa korzenie drzew. W najwyzszym miejscu sali mozna sie wspiac (trudno) do okienka (Z II), za ktorym znajduje sie kilkumetrowa, ciasna szczelina.Wracamy do Sali pod Wiszaca Wantą. Dwumetrowa studzienka (Z II) w jej dnie prowadzi do Ciagu z Kosciami. Ten, naprzemian ciasny i wysoki korytarz o kilkunastometrowej dlugosci, wyprowadza nad dno jaskini.
Jaskinia utworzyla sie w grubolawicowych piaskowcach magurskich. Dno jest pokryte rumoszem skalnym. Swiatlo siega do polowy wstepnego korytarzyka. W jaskini panuje mikroklimat dynamiczny .2 marca 1994 r. stwierdzono w jaskini obecnosc nietoperzy: 3 egz. podkowca malego i l egz. nocka duzego. Na koncu Ciagu nad Kosciami 28 stycznia 1994 r. znaleziono szkielet borsuka. Flora nie byla obserwowana.

HISTORIA POZNANIA: Jaskinia zostala odkryta 7 lutego 1990 r. przez E. Borka i K. Farona. 28 stycznia 1994 r. E. Borek odkryl partie za przelazem we wstepnym korytarzyku. Skartowana zostala przez E. Borka i P. Wanczyka w dniu 21 wrzesnia 1997 r. Pomiary wykonano busola geologiczna i tasma parciana.Plan opracowal E. Borek .

BIBLIOGRAFIA:

  1. Edward Borek "Jaskinia Zlotnianska" - Jaskinie Polskich Karpat Fliszowych, tom 2 - pod red. Mariana Puliny, PTPNoZ, Warszawa 1997.

POWROT WYZEJ: tutaj mozesz wrocic na poprzednia strone.

POWROT NA STRONE GLOWNA: tutaj mozesz wrocic na strone tytulowa.

Ostatnia zmiana 1999.02.11.