Jaskinia W Trzech Kopcach (Grota Klimczoka)

DLUGOSC:          925 m.
DENIWELACJA:      24 m (+4, -20).
WYSOKOSC OTWORU:  950 m npm.
POLOZENIE OTWORU: Trzy Kopce, Gmina Brenna.

PODSUMOWANIE: Zwiedzanie glownego ciagu latwe, choc miejscami ciasno. Osoby nie obeznane z jaskiniami moga miec tu jednak trudnosci orientacyjne.

OPIS JASKINI: Otwor wejsciowy o wymiarach l x 0,6 m prowadzi do prostokatnej studni (glebokosci 4,3 m), z dna ktorej odchodza dwa nachylone korytarze. W kierunku SW stromo pochylony korytarz (ciag boczny) doprowadza do niewielkiej studzienki (1,5 m) nieopodal ktorej znajduje sie zaciskowe przejscie do Sali Przedpokoj (wysokosci 3 m, szerokosci do l m, dlugosci okolo 3 m) i dalej do glownego ciagu. Trzy metry za studzienka dochodzimy do kilku prowadzacych pod gore progow (rodzaj kominow). Tu ciag boczny przechodzi w biegnace na roznych poziomach ciasne szczeliny o generalnym przebiegu N-S o lacznej dlugosci okolo 21 m. W tych partiach przed kilkoma laty odgruzowano II otwor jaskini. Obecnie jest on ponownie zasypany.
W kierunku NW (od studni wejsciowej) biegnie korytarz, ktory po 3 m doprowadza do zawalonej (niebezpieczny zawal w gornej czesci) Studni z Zaciskiem o glebokosci 6 m. Nic schodzac do jej dna wydostajemy sie w kierunku N do Sali z Obeliskiem (Zbojcow) o wysokosci okolo3 m, szerokosci 1,8 m, dlugosci 6 m. Ku wschodowi (dalej ku SE) odchodzi ciag boczny, laczacy sie takze ze Studnia z Zaciskiem bardzo waskim przesmykiem (ciasna, wysoka szczelina z dwoma laczacymi sie odgalezieniami o lacznej dlugosci 40 m).
Obok duzego obelisku (stad nazwa sali) znajduje sie wylot (okno) komina laczacego sie z nizej polozona Jadalnia, do ktorej z tej strony mozna tez zejsc nieco dalej po sliskich prozkach. Na N biegnie korytarz i po przejsciu 3 m prozka (istnieje strome obejscie z lewej strony) wydostajemy sie przez zawalisko glazow do Sali Nietoperzy (na planie bez nazwy), ktora wychodzi w gornych partiach Wysokiej Komory.
Do komory mozna tez sie dostac nizszym pietrem jaskini, schodzac do dna Studni z Zaciskiem. Kierujac sie ciasna szczelina na SW po 3 m dochodzimy do Rozdroza. Ku SE jest przejscie do Sali Przedpokoj, w przeciwnym kierunku do Jadalni (dlugosci 4 m, szerokosci 2 m, wysokosci 4 m) z ogromnym glazem posrodku. Przez waska szczeline dostac sie mozna do podlugowatej, bocznej Sali Gabinet (dlugosci 9 m).
Do Wysokiej Komory dojsc mozna niskimi korytarzykami (dlugosci 8 m), ktore wychodza w jej dnie. Komora ta jest jednym z kluczowych punktow - najokazalsza w calej jaskini o ksztalcie nieregularnym, wydluzonym o wysokosci okolo 10 m, poprzedzielana ogromnymi, zaklinowanymi glazami, z licznymi balkonami, polkami.
Do dalszych partii jaskini prowadza zasadniczo dwie drogi: I - z najwyzszego pietra komory, II - z okolic jej dna. Pomiedzy tymi punktami znajduje sie kilka bocznych odgalezien. Niektore z nich tez lacza sie z dalszymi partiami jaskini. Przechodzac do gornego pietra komory, po lewej stronie mijamy biegnacy za 2,5 m progiem (w gore) 5 m korytarzyk. Wyzej krotkim dwuzaciskowym przejsciem przedostac sie mozna do nizszego pietra i w okolice Sali Koziolkow. Tu tez odchodzi wiekszy, ale ciasny ciag boczny o przebiegu W-SE (laczacy sie przez studzienke z Sala Koziolkow o dlugosci okolo 20 m.
I - od najwyzszego punktu komory w kierunku NW, po pokonaniu 4 m komina, przechodzimy do najwyzszego pietra jaskini. Z korytarza (o przebiegu W-E) na wschod przedostac sie mozna po listwach skalnych przez Strych (sala o pochylym, plaskim stropie i dnie, wysokosci 4 m, szerokosci do 1,3 m) do Golebnika, na ktorym przez lata konczylo sie w tym rejonie gorne pietro. Jednak za ciasnym, 2 m przelazem odkryto (blizsze dane nieznane) dalsze partie. Rozpoczynaja sie one od Komnaty Chrystusa (szerokosci 2,5 m, dlugosci 3,5 m), od ktorej przez 1,5 m prozek (w gore) mozna przejsc do prostokatnej, zawalonej glazami Sali Ewy. Ku poludniowi, za pochylonym, 2 m korytarzem, dochodzimy do rozdroza. W kierunku SW odchodzi 4 m dlugosci, waska szczelina, prowadzaca przez 4 m prog (w dol) do Wysokiej Komory, na SE prostokatny (wysokosci 1,5 m) 6 m korytarz przez zacisk i zawalisko doprowadza do Kruchej Sali - dlugosci okolo 7 m, szerokosci przecietnie 1,6 m i wysokosci 2 m. Ku zachodowi korytarz (ktorym przyszlismy z Wysokiej Komory) przez 5 m jest rowny, wygodny na dalszych 8 m ma charakter zawaliskowy (wysokosci 1,7 m). Na wstepie tej drugiej czesci korytarza, w dnie obok duzego bloku przy scianie S, odchodzi stromo w dol bardzo ciasna szczelina, ktora po 5,5 m przez 3,5 m prog (w dol) wychodzi w okolice Sali Odkrywcow. Do dalszych partii (na tym poziomie) nalezy kierowac sie na N przez zacisk Z II (pekniecie w scianie) lub odchodzacym 3,5 m wczesniej, ciasnym (czolganie) przejsciem z kaluza. Po 12 m przez 1,4 m prog (w dol) wygodnym, w koncowej czesci pochylonym korytarzem (wysokosci 2 m) schodzimy do Sali Wilczej (dlugosci 4 m, szerokosci przecietnie 2 m). Od sali na W odchodzi dwoma wiekszymi korytarzami i jednym ciasnym za 3 m progiem (w gore), ciag boczny. Te trzy korytarze po okolo 6 m lacza sie i 5 m dlugosci korytarz przegrodzony glazami wyprowadza do rozszerzenia o nieregularnych ksztaltach, z kaluza u wejscia, zawalonego duzymi blokami. Za rozszerzeniem ciag boczny kontynuuje sie jeszcze przez okolo 12 m. Z Sali Wilczej do glownego ciagu droga prowadzi przez niewielka studnie (znajdujaca sie w jej srodkowej czesci) stromy korytarzyk z progiem do Sali Rycerzy (dlugosci 4 m, szerokosci okolo l m zakonczonej dwoma odnogami o dlugosci 5,5 m), a dalej na SE przez zawalisko ze studnia do nizszych partii do Sali Odkrywcow. Mozna tez sie tam dostac przez korytarz odchodzacy za prostokatnym glazem ku SE o dlugosci 5 m, omijajac Sale Rycerzy.
II - przy dnie Wysokiej Komory, przez maly przelaz wydostajemy sie do niskiego korytarza odchodzacego ku SW (glowny ciag jaskini). Po kilku metrach na prawo w gore przedostac sie mozna do bocznego korytarza (dlugosci okolo 5 m) biegnacego na W do Sali Koziolkow. Metr dalej na lewo odchodzi ku E obejscie (z boczna podwojna szczelina) powracajace przez 2 m prog (w gore) do Wysokiej Komory o lacznej dlugosci okolo 15 m. Dalej korytarz glowny (juz wyzszy) przegradza krotkie zawalisko, za ktorym rozdroze. Ku NW dalej W odchodzi obejscie pod Sala Koziolkow (dlugosci 6 m). My idziemy na wprost (ponad prostokatnym glazem). Po 3 m korytarz skreca na NW i biegnie prosto 5 m do 2, l m progu (w gore). Na tym odcinku z lewej strony odchodza trzy ciasne polaczenia z bardzo pogmatwanym ciagiem bocznym (laczacym sie z dalszymi partiami jaskini), z prawej stromo w gore Sala Koziolkow (dlugosci okolo 3 m, przecietna szerokosci l m, zwezajaca sie ku E) oraz wspomniane wyzej obejscie. Po okolo 2 m za progiem w gore ku N W korytarz wyprowadza do przestronnej Sali Odkrywcow z okazalym prostokatnym blokiem posrodku (dlugosci 4 m, szerokosci okolo 3 m). Jest to drugi kluczowy punkt jaskini. Aby dostac sie do najnizszych partii jaskini, nalezy wejsc w waska lecz wysoka szczeline, ktorej wylot znajduje sie w SE krancu sali (ponizej napisu). Szczelina rozwinieta na kierunku NE-SW czterema ciasnymi przejsciami od strony SE laczy sie z zagmatwanym (wspomnianym wczesniej) ciagiem bocznym. Natomiast od strony NW odchodza dwa boczne korytarze. Pierwszy z nich 2 m od wejscia do szczeliny o dlugosci okolo 12 m laczacy sie z zawaliskowa studnia (wspomniana wczesniej) w Sali Rycerzy. Drugi w jej koncowej czesci, za zaciskiem i 3 m progiem w dol o dlugosci okolo 6 m. Po 9 m przez zacisk (Z 1) szczelina wyprowadza do duzego korytarza z brzytwa o przebiegu W-E. Ku E korytarz laczy sie ze wspomnianym juz dwukrotnie ciagiem bocznym. Jest to zespol ciasnych szczelin z licznymi zaciskami (laczacych sie na roznych poziomach o lacznej dlugosci okolo 57 m). Ku zachodowi (dalej ku SW) korytarz nadal okazaly, o prostokatnym ksztalcie (wysokosci okolo 5 m, szerokosci od l do 2 m), po 6 m biegnac w dol skreca i wyprowadza do Sali Rycerskiej (dlugosci okolo 6 m, szerokosci okolo 2 m). Za korytarzem z lewej strony przechodzi do sali rownolegle, bardzo ciasne obejscie (dlugosci 7 m) odkryte przez czlonkow bielskiego klubu. Mozna tu rowniez dojsc obejsciem z prawej strony o dlugosci 7 m, konczacym sie schodowatym prozkiem o wysokosci 2,8 m prowadzacym w dol. Pomiedzy wylotami korytarzy (od strony sali) za 5 m progiem (w gore) odchodzi ku NE na dlugosci 3,5 m korytarzyk - odnaleziony przez czlonkow bielskiego klubu.
Z Sali Rycerskiej (trzeci kluczowy punkt jaskini) do koncowych partii dojsc mozna dwoma drogami: A (glownym i wygodnym ciagiem), B (ciasnym, uciazliwym ciagiem bocznym, do ktorego dostac sie mozna przez zespol bardzo zawilych, ciasnych szczelin).
A - od Sali Rycerskiej na SW przez maly prozek schodzimy do korytarza o przesunietych symetrycznie scianach z zaklinowanym w polowie glazem i zwezajacym sie dnie (wysokosci okolo 6 m, szerokosci w czesci srodkowej 1,6 m). Nastepnie mijamy mala lecz wysoka salke. Tu z prawej strony jedno z wejsc do zespolu zagmatwanych szczelin. W przeciwnym kierunku ciasne obejscie do Sali Rycerskiej (dlugosci 6 m). Dalej odchodza w prawo dwa boczne odgalezienia. Jedno biegnace ku NW, a dalej ku polnocy, tez prowadzi do wspomnianego zawilego ciagu. Drugie ku NW, a nastepnie SW, jest obejsciem koncowej czesci korytarza glownego i po 7 m przez dwa male progi wychodzi w okolicy duzego zawaliska. Korytarz glowny na odcinku okolo 8 m zrazu schodzi w dol, zweza sie i skreca na N W. Tu z lewej strony odchodzi 2,5 m slepy, zaciskowy korytarzyk. Kilka metrow dalej ciag glowny zagradza duze zawalisko, przez ktore nieprzyjemnym zaciskiem tez mozna zejsc do nizej lezacej Sali Smoczej. Za zawaliskiem okolo 8 m od glownego korytarza odchodza w gore, odkryte w lutym 1994 r. przez M. Rachwanca (z bielskiego klubu) boczne dwupietrowe partie. Dostac sie do nich mozna przez 4,8 m komin (niebezpieczny - krucho). Z komina po 3 m ku SW odchodzi ciasny korytarz, od ktorego w prawo waskim przejsciem zakonczonym zaciskiem Z III przedostac sie mozna do slepej, poprzecznej szczeliny (dlugosci 5 m), a na wprost 3 m dalej do pochylej Sali Samobojcow (wysokosci 3,5 m, dlugosci okolo 4 m, szerokosci do 2 m). Z sali odchodza w roznych kierunkach kilkumetrowe szczeliny, laczace sie z wyzszym pietrem, do ktorego wydostac sie tez mozna z gornych partii komina wprowadzajacego do bocznego ciagu. Tu za nieduzym rozszerzeniem, przez prozek (1,5 m) w dol wychodzimy w poprzecznym waskim korytarzu, biegnacym stromo w gore (dalej rownym) ku SW. Po 7 m doprowadza on do dwoch sal: mniejszej za 1,2 m prozkiem (w gore) i wiekszej za 1,1 m prozkiem (w dol). Sala wieksza (dlugosci 2,5 m, szerokosci 3 m) z trzema wnekami laczy sie wspomnianym kominem z nizszym pietrem. Laczna dlugosc Partii Rachwanca wynosi 50 m. W odleglosci 1,5 m od komina w dnie korytarza glownego, ktory 2 m dalej na tym poziomie sie konczy, znajduje sie ciasna, pionowa (3,4 m) szczelina (w dol) wychodzaca w Sali Smoczej.
B - od Sali Rycerskiej na N dalej NW odchodzi w gore dwoma progami (3,5 m) jeden z korytarzy ze wspomnianego wczesniej zagmatwanego ciagu bocznego. W dalszej czesci zawalony duzymi blokami, po 7 m, sprowadza w dol 3,8 m progiem do wiekszego, poprzecznego korytarza o dlugosci okolo 26 m i rozwinietego na kierunku SW-NE-SE. Dostac sie tu tez mozna dwoma innymi (chyba nawet wygodniejszymi) korytarzykami odchodzacymi od korytarza glownego za Sala Rycerska, zaznaczonymi w opisie drogi A. Krzyzuja sie one z innymi szczelinami ciagu bocznego, biegnacymi na roznych poziomach. Caly ten zespol zagmatwanych szczelin, uciazliwych w penetracji (liczne progi, zaciski) tworzy siatke o lacznej dlugosci okolo 40 m. Z okolic wejscia do poprzecznego, wiekszego korytarza trzech wspomnianych wczesniej korytarzykow z ciagu bocznego, obok duzego glazu na SW odchodzi waska 5,5 m szczelina, ktora czterema poprzecznymi przelazami laczy sie z rownoleglym korytarzem o dlugosci 9 m. W jego NW scianie znajduje sie waska szczelina (na razie niemozliwa do przejscia), za ktora widac fragment nieznanej sali. Tuz obok przez male pekniecie korytarz laczy sie z bardzo ciasna szczelina o rownoleglym przebiegu odkryta przez grotolazow bielskich. Ku SW korytarz rozszerza sie do 1,5 m, z prawej strony dochodzi wspomniana szczelina. Prostokatnym przelazem w gore wydostajemy sie do Sali Kaski - dlugosci 12 m, wysokosci 1,6 m i szerokosci przecietnie l m. Kretymi, bocznymi korytarzykami o lacznej dlugosci okolo 16 m laczy sie ona od strony NW z Sala Smocza - czwartym kluczowym punktem jaskini. Sala o przekroju trojkata, scianach litych, dnie plaskim, zawalonym odlamami skalnymi, gdzieniegdzie wiekszymi glazami, rozwinieta jest na kierunku NE-SW i liczy 12 m dlugosci, wysokosci 3 m, przy przecietnej szerokosci 1,5 m. Na NE 3 m za duzymi blokami zweza sie i juz w rejonie duzego (wspomnianego wczesniej) zawaliska przechodzi w korytarz o dlugosci 7 m. Natomiast z SW rejonu sali poza korytarzykami doprowadzajacymi do Sali Kaski, odchodza jeszcze inne ciagi boczne. Ku NW, za nieduzymi progami (w gore) znajduje sie zespol dwoch ciasnych szczelin (ostatnia z 2 m liniowym zaciskiem odkryta przez grotolazow bielskich) polaczonych od strony SW korytarzem z 3 m studnia, a od NE laczacych sie (niemozliwa do przejscia szczelina) z partiami od Sali Kaski. Laczna dlugosc tych szczelin wynosi okolo 20 m. Ku W biegnie szeroki na 1,2 m korytarz, od ktorego lewej strony odchodza:
- za 1,8 m progiem (w gore) obejscie do Sali Smoczej o dlugosci okolo 6 m, dalej
- za 1,5 m progiem (w gore) rozwidlony korytarz o dlugosci 7 m.
Po 5 m korytarz zweza sie znacznie i po dalszych 6 m schodzac stromo w dol wychodzi w Sali Kazikow, ktora jest obecnie najnizszym punktem jaskini (-20,59 m). Partie te odkryli jeszcze pod koniec lat 60-tych grotolazi bielscy.
Za Sala Kazikow na SE ciag boczny zawalony glazami, miejscami bardzo ciasny (zaciski) kontynuuje sie jeszcze okolo 23 m i konczy szczelina (z duzym zaciskiem liniowym) niezbadana do konca.
Jaskinia osuwiskowa, powstala w piaskowcach warstw godulskich srodkowych, najbardziej zaawansowana w rozwoju ze znanych obecnie form podziemnych tego typu. Aktualnie jest najdluzsza w polskich Karpatach Fliszowych. Jak wykazaly badania W. Puchejdy (1978, 1989) rozwoj jaskini przebiegal w czterech zasadniczych etapach. Czesc korytarzy tworzyl zsuw, czesc rotacja w plaszczyznie horyzontalnej. Niekiedy bloki ulegaja odksztalceniom i zeslizgom w roznych kierunkach. Dodac mozna, ze tu upad czesci pakietu skalnego nie jest jednolity, lecz zmienny. Stad tez zaznacza sie podzial na pietra z siecia poprzecznych korytarzy, co powoduje, ze jaskinia ma postac labiryntu.
Dno jest pokryte rumoszem, gruzem i blokami, niekiedy duzych rozmiarow, miejscami glina. W partiach wstepnych mozna znalezc resztki drewna, gdzieniegdzie wystepuje gleba.
Jaskinia w wielu partiach jest wilgotna, szczegolnie w porze roztopow, czy po dlugotrwalych opadach deszczu. W kilku miejscach (zaznaczonych na planie) wystepuje deszcz podziemny. Tak jak wy kazal w 1950 r. K. Kowalski i obecnie temperatura w jaskini utrzymuje sie w granicach +6=B0C. Silny przewiew powietrza jest wyczuwalny w studni wejsciowej, mniejszy, niekiedy w gornym pietrze.
Swiatlo siega do wstepnych partii korytarzy pod studnia wejsciowa. Na scianach studni wejsciowej wystepuja gdzieniegdzie porosty.
W pracy z 1954 r. K. Kowalski zaznacza wystepowanie w jaskini (zima) obfitego zespolu owadow trogloksenicznych, podaje gatunki zimujacych nietoperzy tj. podkowce (Rhinolopus hipposideros), gacki wielkouche (Plecotus auritus) i nocki wasatki (Myotis mystacinus), ktore obecnie nie wystepuja tak licznie jak dawniej.

HISTORIA POZNANIA: Jaskinie odnalazl w 1946 r. A. Jasiewicz, ktory sporzadzil pierwszy opis i szkicowy plan niektorych partii (opublikowany w 1949 r. ), okreslil tez szacunkowa jej dlugosc - do 1000 m. W 1954 r. K. Kowalski publikuje opis inwentarzowy wraz z planem oceniajac dlugosc korytarzy na 260 m. Z tego okresu pochodzi jeszcze jeden plan jaskini (prawdopodobnie autorstwa pierwszych eksploratorow), ktory obejmowal w zarysie wiekszosc glownych partii. Jaskinia jest czesto odwiedzana i zasmiecana. W partiach bardziej uczeszczanych "ozdobiona" napisami.
W ramach inwentaryzacji jaskin beskidzkich czlonkowie Speleoklubu z Bielska-Bialej planowali jaskinie dwukrotnie:
- w 1971 r. Z. Ladygin opracowal plan obejmujacy okolo 400 m korytarzy, ktory uzupelniony zostal w marcu 1978 r. o przekroje poprzeczne przez J. Pawelka i G. Klasska (ktory sporzadzil tez opis), zostal opublikowany w 1978 r.
- do prezentowanego obecnie planu w wersji szczegolowej material dokumentacyjny zebrali w okresie od 21 grudnia l986 r. do 26 wrzesnia 1987 r. (lacznie 13 dni) J. Ganszer i J. Pukowski oraz J. Kupras, M. Krajewski, K. Krajewski, B. Michalska, K. Jasionek;
- uzupelnienia (obejmujace nowe partie) materialow dokumentacyjnych zostaly zebrane przez nastepujace osoby:
dnia 26 kwietnia 1992 r. M. Krajewski, M. Kruczalak,
dnia 9 pazdziernika 1993 r. M. Konior, J. Ganszer,
dnia 30 sierpnia 1995 r. J. Ganszer, P. Gawlowski (oznaczenie deniwelacji),
dnia 22 wrzesnia 1995 r. E. Chylaszek, J. Ganszer, J. Pukowski, dnia 8 lutego 1996 r. M. Rachwaniec, J. Skrzypiec. Pomiary wykonywano busola geologiczna Freiberg i tasma parciana. Plan opracowali J. Ganszer i J. Pukowski.

BIBLIOGRAFIA:

  1. Grzegorz Klassek "Jaskinia W Trzech Kopcach - Grota Klimczoka" - Jaskinie Polskich Karpat Fliszowych, tom 1 - pod red. Mariana Puliny, PTPNoZ, Warszawa 1997.
  2. Anna Michalska "Nowe partie w Jaskini W Trzech Kopcach" - Zacisk #13, Bielsko-Biala 1998.

POWROT WYZEJ: tutaj mozesz wrocic na poprzednia strone.

POWROT NA STRONE GLOWNA: tutaj mozesz wrocic na strone tytulowa.

Ostatnia zmiana 1999.03.17.