Jaskinia W Nasicznem II

DLUGOSC:          60 m.
GLEBOKOSC:        -17 m.
WYSOKOSC OTWORU:  ok. 750 m npm.
POLOZENIE OTWORU: Nasiczne, gmina Lutowiska.

PODSUMOWANIE: Zwiedzanie partii za zaciskiem jest uciazliwe (ciasno).

OPIS JASKINI: Studzienka wejsciowa 1,3 m glebokosci sprowadza do litego korytarza wysokosci 1,0 m, ktorym schodzimy okolo 8 m Sali z Galeria. Wschodnia czesc sali jest niska (do 1,0 m wysokosci) tworzac rodzaj galerii nad pozostala czescia sali o wysokosci do 3,5 m, Z galerii prowadzi na N okolo 4 m dlugosci, niska szczelina. Natomiast z dolnej czesci sali korytarz rowniez kontynuuje sie na N. Jest on waski (przewaznie 0,5 m szerokosci), lecz wysoki do 4,0 m. Po okolo 4 m znajduje sie 1,5 wysokosci prozek do gory, za ktorym coraz bardziej zwezajaca sie szczelina jest dostepna jeszcze na odcinku blisko 5 m. Przed tym prozkiem znajduja sie trzy studzienki (1,5 - 2,0 m glebokosci), ktorymi schodzimy do nizszego pietra zwanego Wargentinem. Tworzy go korytarz okolo 8 m dlugosci, do 0,7 m szerokosci i do 3,0 m wysokosci. Od poludnia Wargentin konczy sie niewielkim rozszerzeniem (rodzaj salki), natomiast na N opada do l ,0 m wysokosci progu prowadzacego w dol, za ktorym znajduja sie jeszcze dwie ciasne szczeliny. Pomiedzy poludniowa i srodkowa studnia znajduje sie zaciskowy (Z II, szczegolnie uciazliwe przy wychodzeniu) przelaz do wysokiej na okolo 5 m, waskiej szczeliny. Trawersujemy ja i po 3 m dochodzimy do dlugiego (okolo 13 m) korytarza, szerokiego do 1,0 m i wysokiego na okolo 4 m. W czesci rozszerza sie on do 1,5 tworzac sale, zwana Komora Gazowa. Stad na poludnie, progiem 1,5 wysokosci, mozemy wejsc do nieregularnego korytarza, majacego okolo 5 m dlugosci. Natomiast od sali na polnoc, po pokonaniu 2,2 m wysokiego progu, wchodzimy na niewielka galerie.
Jaskinia osuwiskowa powstala w piaskowcach otryckich. Dno pokrywa przewaznie gleba, tylko w partiach za zaciskiem dno pokrywa gruz skalny.
Jaskinia posiada mikroklimat dynamiczny, zima nie jest wymrazana. Swiatlem dziennym sa oswietlone partie do Sali z Galeria. Stwierdzono obecnosc pajakow i motyli. Podczas zimowych spisow nietoperzy w latach 1993 - 1996 jaskini znaleziono podkowca malego (Rhinolophus hipposideros), nocka duzego (Myotis myotis), nocka wasatka Brandta (Myotis mystacinus brandti), nocka Natterera (Myotis nattereri) i gacka brunatnego (Plecotus auritus). Ze szczatkow kostnych oznaczono tez nocka rudego (Myotis daubentoni) i nocka Bechsteina (Myotis bechsteini). Flora nie byla obserwowana.

HISTORIA POZNANIA: Jaskinie na pewno juz zwiedzano w latach 70. Wzmiankowana jest w przewodnikach i mapach turystycznych, z tej przyczyny jest czesto zwiedzana. Zinwentaryzowana zostala 5 czerwca 1992 r. przez T. Mleczka i B. Szatkowskiego (Speleoklub Debica). 16 sierpnia 1997 r. T. Mleczek, K. Pieniadz, R. Niemiec (Speleoklub Debica) zinwentaryzowali partie za zaciskiem, ktore byly jednak wczesniej zwiedzane. Pomiary wykonano uzywajac busoli geologicznej Freiberg i tasmy parcianej. Plan opracowal T. Mleczek.

BIBLIOGRAFIA:

  1. Tomasz Mleczek "Jaskinia W Nasicznem II" - Jaskinie Polskich Karpat Fliszowych, tom 3 - pod red. Mariana Puliny, PTPNoZ, Warszawa 1998.

POWROT WYZEJ: tutaj mozesz wrocic na poprzednia strone.

POWROT NA STRONE GLOWNA: tutaj mozesz wrocic na strone tytulowa.

Ostatnia zmiana 1999.03.10.