Studnia W Malinowie

DLUGOSC:          10 m.
GLEBOKOSC:        ok. -10 m.
WYSOKOSC OTWORU:  ok. 1025 m npm.
POLOZENIE OTWORU: Malinow, miasto Wisla-Czarne, w SW stoku Malinowa.
Plan Studni w Malinowie

PODSUMOWANIE: Zwiedzanie nieco trudne. Z uwagi na zwietrzeline i omszale sciany studni, zalecane jest uzycie poreczowki. Dolne partie czesciowo kruche, niebezpieczne.

OPIS JASKINI: Studnia wejsciowa, o nieco zwietrzalych scianach, w ksztalcie lejka o wymiarach 1,3 x 1,2 m, o glebokosci 2,7 m, konczy sie nieduzym czworobocznym otworem w stropie niewielkiego przedsionka. Ku NE zaobserwowac mozna na dlugosci l ,4 m bardzo waski przesmyk, ktory wyprowadzac moze do wiekszego korytarza. Strop jest tu jednak niepewny, wszelkie prace ziemne sa ryzykowne. Na SE przez maly prozek (w dol) wydostajemy sie do niewysokiej salki szerokosci 2 m i dlugosci 2,5 m, ograniczonej z lewej strony pochyla polka. Strop tez jest tu niepewny (kruchy). W kierunku NW - okolo l m za przewezeniem przeczolgac sie mozna nad niewielki wylot odgruzowanej czesciowo (zaklinowane glazy) studni z lekkim przewiewem. Widac jej kontynuacje na dlugosci okolo 4 m, lecz wejscie w nia w obecnym stanie jest bardzo trudne, a grozba zawalu duza.
Obiekt osuwiskowy, powstal w piaskowcach warstw godulskich gornych. Dno pokryte gruzem skalnym, gdzieniegdzie leza wieksze bloki.
Studnia jest sucha. Slabo wyczuwalny przewiew w studni koncowej. Swiatlo siega do przedsionka. Otwor wejsciowy w glebie poroslej gesta trawa. Na scianach studni mchy, w wiekszych zaglebieniach pojedyncze paprocie. W trakcie dokumentowania studni fauny nie zaobserwowano.

HISTORIA POZNANIA: Do czasu udokumentowania brak wzmianek o tym obiekcie w literaturze, choc otwor wejsciowy znany, wspomniany w przekazach ustnych osob znajacych ten teren. Odnaleziona przez G. i R. Klasskow. Material dokumentacyjny zostal zebrany 10 maja 1992 r. przez J. Pukowskiego, J. Pawelka, G. Klasska (Speleoklub Bielsko-Biala). Pomiary wykonano busola geologiczna Freiberg i tasma parciana. Plan opracowal J. Pukowski.

BIBLIOGRAFIA:

  1. Grzegorz Klassek "Studnia w Malinowie" - Jaskinie Polskich Karpat Fliszowych, tom 1 - pod red. Mariana Puliny, PTPNoZ, Warszawa 1997.

POWROT WYZEJ: tutaj mozesz wrocic na poprzednia strone.

POWROT NA STRONE GLOWNA: tutaj mozesz wrocic na strone tytulowa.

Ostatnia zmiana 1999.02.04.