Jaskinia Kruchy Komin

DLUGOSC:             15 m.
DENIWELACJA:         10 m.
WYSOKOSC OTWOROW:    l - ok. 360 m npm, 2 - ok. 370 m npm.
POLOZENIE OTWOROW:   Siekierczyna, gmina Ciezkowice.

PODSUMOWANIE:

OPIS JASKINI: Od otworu l jaskinie tworzy pochyla, waska szczelina, wysokosci do 8 m. Pokonywanie jej jest uciazliwe z powodu trudnosci wspinaczkowych (V) i ciasnoty (szerokosci 0,2 do 0,5 m). Szczelina po 4 m raptownie skreca na SW i po 3 m konczy sie zawaliskiem. Zaklinowane bloki skalne tworza dwa pietra, ktore lacza sie dwiema studniami: 4,5 m (kontynuuje sie do powierzchni tworzac otwor 2) i 2,8 m wysokosci. Dolne pietro ma wysokosc od 4,5 m do 2,5 m, jest ciasne (szerokosci 0,2 - 0,4 m), natomiast gorne pietro ma wysokosc 3 m i szerokosc 0,7 m.
Jaskinia powstala na szczelinie w piaskowcach ciezkowickich serii slaskiej. Dno pokryte jest gruzem, miejscami gleba i lisciami. Partie za skretem szczeliny sa calkowicie ciemne. Flora nie byla obserwowana. Stwierdzono liczne pajaki i motyle.

HISTORIA POZNANIA: Jaskinia zostala odkryta latem 1996 r. przez P. Baczynskiego i T. Mleczek. Wczesniej nie byla wzmiankowana w literaturze. Zostala zinwentaryzowana 20 wrzesnia 1996 r. przez T. Mleczek (Speleoklub Debica). Pomiary wykonano busola geologiczna Freiberg i tasma parciana. Plan opracowal T. Mleczek.

BIBLIOGRAFIA:

  1. Tomasz Mleczek "Jaskinia Kruchy Komin" - Jaskinie Polskich Karpat Fliszowych, tom 2 - pod red. Mariana Puliny, PTPNoZ, Warszawa 1997.

POWROT WYZEJ: tutaj mozesz wrocic na poprzednia strone.

POWROT NA STRONE GLOWNA: tutaj mozesz wrocic na strone tytulowa.

Ostatnia zmiana 1999.02.13.