Jaskinia Ali-Baby W Klimczoku

DLUGOSC:          ok. 15(114) m.
GLEBOKOSC:        -4,5 (14) m.
WYSOKOSC OTWORU:  ok. 1115 m npm.
POLOZENIE OTWORU: Klimczok, miasto Szczyrk Bila.
Plan jaskini Ali-Baby w Klimczoku

PODSUMOWANIE: Zwiedzanie uciazliwe (na prawie calej dlugosci jaskinia ciasna) i wyjatkowo niebezpieczne (wiekszosc partii jaskini ma charakter zawaliskowy). W ostatnim czasie w przyotworowych partiach nastąpił zawał i dostępna jest tylko wstepna część jaskini.

OPIS JASKINI: Przez dosc obszerny otwor schodzimy do pionowej studni (w calosci odgruzowanej) o glebokosci 6,5 m. Po okolo 3 m w dol mozna sie przedostac przez waskie przejscie do salki zwanej Filancowka (dlugosci ponad 2 m, szerokosci 1,7 m). Nie ma ona polaczenia z dalsza czescia jaskini i jest niebezpieczna z powodu kruchego stropu oraz spadajacych kamieni. Dalej schodzac studnia wejsciowa (okolo l m) natrafiamy na ciasny przelaz prowadzacy w dol. Przelaz byl obszerny, jednak z powodu zaklinowania sie plyty skalnej, ktora spadla lub zostala wrzucona do srodka, jest obecnie bardzo ciasny. Za przelazem znajduje sie niewielkie rozszerzenie, a l m dalej w dole drugie ciasne przejscie, za ktorym wydostajemy sie do korytarza (wysokosci okolo l m), wlasciwej jaskini. Kierujac sie w lewo, na SE, natrafiamy na rozgalezienie korytarza w trzech kierunkach.
Korytarze srodkowy oraz idacy w prawo koncza sie po kilku metrach. Sa ciasne, a z powodu spadajacych i ruszajacych sie kamieni, niebezpieczne szczeliny.
Korytarz biegnacy w lewo rozpoczyna sie ciasnym przejsciem i przez prozek (wysokosci l m) sprowadza w dol, gdzie znajduje sie nastepne rozgalezienie. Tym razem korytarz biegnie w gore, po czym po kilku metrach skreca w prawo. Niewykluczone, ze w tym rejonie opisywana jaskinia moze miec polaczenie ze Schroniskiem w Klimczoku I. W tym miejscu natrafiono na blotne "stalagmity". Niestety, zostaly one zniszczone w czasie dalszej eksploracji, gdyz duza ciasnota uniemozliwiala ich ominiecie. Dalej przechodzimy przez glaz zagradzajacy droga do rozszerzenia, za ktorym po 3 m korytarz konczy sie zawaliskiem.
Wracamy do rozwidlenia i kierujemy sie w korytarz na prawo. Przechodzi on ku SE w niska, szeroka do 2 m i dluga na okolo 4 m Sale Skarbiec. Z sali przez maly otwor w dnie przedostac sie mozna do ciasnego korytarzyka o litych scianach. Po przeczolganiu sie 4 m ku SE natrafiamy na koniec korytarzyka, jednakze w dnie pod duzym monolitem jest dalsze ciasne przejscie (w prawo, ukosnie w dol) do dwupietrowej Sali Koncowej. Na opisywanym poziomie ma ona dlugosc 5,6 m i szerokosc do 1,4 m i jest rozwinieta na kierunku NW-SE. Sciany sa lite, dno zawalone glazami i gruzem skalnym.
Do nizszego pietra mozna zejsc ze srodka sali. Jest to korytarzyk biegnacy ku NW pod gornym pietrem sali. W jego koncowej czesci jest ciasna studzienka (glebokosci 2,5 m) na dnie ktorej mozna sie wcisnac do bardzo ciasnego pekniecia (dlugosci 2 m). Dalsza eksploracja jest tu mozliwa, ale bardzo trudna i niebezpieczna. Jest to najnizej polozony punkt jaskini (-14 m).
Z Sali Koncowej wracamy do punktu polaczenia studni wejsciowej z korytarzem glownym. Mijamy miejsce polaczenia i idziemy na wprost ku NW. Po 2,5 m korytarz skreca w prawo pod katem prostym, a 0,5 m dalej, w lewo, rowniez pod katem prostym. W tym miejscu caly korytarz przegradza skalna plyta. Przechodzimy po niej do szerszego (na odcinku okolo3 m) korytarza, od ktorego odchodza krotkie, boczne szczeliny. Na koncu korytarza, w stropie, znajduje sie trudny do znalezienia otwor, ktorym przedostac sie mozna do malej Sali Wiatrow (dlugosci 2 m, szerokosci 1,7 m). Tu tez w lewo i prawo odchodza krotkie korytarzyki. Utrzymujac kierunek NW, przez mala studzienke (0,5 m) wydostajemy sie do prostego, waskiego i wysokiego na 1,5 m korytarza o litych scianach i dnie zawalonym gruzem skalnym. Po 6,5 m doprowadza on do zawaliska, na ktorym zakonczono planowanie jaskini w tym rejonie. Jednakze w zawalisko biegna trzy ciasne szczeliny. Przez srodkowa (okno) zaobserwowac mozna fragment korytarza (okolo 4 m), ktory kontynuuje sie za zawaliskiem. Bez rozkopania zawaliska przejscie wspomnianymi szczelinami jest jednak zbyt ryzykowne, prawdopodobnie niemozliwe.
Wracajac do wyjscia, kierujemy sie do korytarzyka odchodzacego w prawo ku NE, ktory po 2 m skreca gwaltownie ku E, po dalszych 3 m ku SW, a po nastepnych 2,5 m wychodzi w polowie korytarza doprowadzajacego do zwaliska. W ten sposob obejsc mozna wokol potezny czworoboczny monolit (o bokach dlugosci okolo 3 m), ktory od stropu (trudno okreslic, czy na calej powierzchni) oddzielony jest niewielkim peknieciem. Dalej do wyjscia idziemy juz wczesniej przebyta droga.
Jaskinia osuwiskowa, powstala w piaskowcach warstw godulskich, srodkowych. Rozwinieta generalnie na kierunku NW-SE w okazalym rowie rozpadlinowym. Sklada sie z dwoch rozniacych sie charakterem ciagow:
1) z Sala Skarbiec - to kilkupoziomowy zespol szczelin (przewaznie ciasnych), bardzo zaburzonych, o charakterze zawaliskowym,
2) z Sala Wiatrow - bardziej stabilny, jednopoziomowy, o regularnym ukladzie litych, choc tez przewaznie ciasnych korytarzy.
Dno jest pokryte rumoszem, duza iloscia glazow i odlamow skalnych, gdzieniegdzie wystepuja duze, monolityczne bloki i glina. W czasie pierwszej eksploracji natrafiono tez na blotne "stalagmity" o dlugosci 12 cm (miejsce zaznaczone w opisie).
Jaskinia jest wilgotna. W studni wejsciowej i w niektorych dalszych partiach jaskini wyczuwa sie intensywny przewiew. Swiatlo siega do wstepnych partii studni wejsciowej.
Nie stwierdzono wystepowania flory i fauny w trakcie dokumentowania jaskini.

HISTORIA POZNANIA: Jaskinia zostala odkryta w 1987 r. Po odgruzowaniu studni wejsciowej przez S. Polanskiego i R. Czarneckiego (Speleoklub Bielsko-Biala). W ten sposob potwierdzona zostala w pelni hipoteza wysunieta w czasie inwentaryzacji Schroniska w Klimczoku i (1979 r.) o istnieniu wiekszej jaskini ponizej tego obiektu. W pewnym sensie sprawdzily sie tez informacje z przekazow ustnych starszych osob o istnieniu wiekszej jaskini w okolicy szczytu Klimczoka. Wprawdzie odkrywcy w opisywanej jaskini nie stwierdzili zadnych sladow wczesniejszej bytnosci czlowieka, jednakze nie wiadomo, co znajduje sie np. za zawaliskiem z oknem.
Material dokumentacyjny zebrali w dniach 27 czerwca 1987 r. i 5 marca 1989 r. (uzupelnienia) R. Czarnecki, S. Polanski i P. Damek. Pomiary wykonano busola geologiczna Freiberg i tasma parciana. Plan opracowal R. Czarnecki.

BIBLIOGRAFIA:

  1. Grzegorz Klassek "Jaskinia Ali-Baby w Klimczoku" - Jaskinie Polskich Karpat Fliszowych, tom 1 - pod red. Mariana Puliny, PTPNoZ, Warszawa 1997.

POWROT WYZEJ: tutaj mozesz wrocic na poprzednia strone.

POWROT NA STRONE GLOWNA: tutaj mozesz wrocic na strone tytulowa.

Ostatnia zmiana 2005.06.10