Manewry ratownictwa jaskiniowego PZA (Styczeń 2000)


W dniach 15-16.01.00 r. w Jaskini Czarnej odbyła się druga część manewrów ratownictwa jaskiniowego zorganizowanych przez KTJ PZA. Były one kontynuacją szkolenia przeprowadzonego pod koniec listopada'99 w Wieliczce.

Szkolący się grotołazi mieli za zadanie przetransportować "rannego" głównym ciągiem jaskini od otworu głównego przez Studnię Imieninową do otworu północnego. Pierwsza grupa kierowana przez Marka Wierzbowskiego weszła do jaskini z noszami 15.01 tuż po południu by po kilku godzinach transportu zakończyć właściwą akcję ratowniczą efektowną tyrolką zaczynającą się przed Smoluchem a kończącą za Jeziorkiem Szmaragdowym. Tu właśnie nastąpiło spotkanie z drugą grupą kierowaną przez Marcina Czarta. Przejęli oni nosze, wymienili "rannego" na własnego i pomknęli do północnego otworu.

Całą operacją kierował Andrzej Ciszewski, który dość wysoko ocenił przebieg akcji, zwracając uwagę na niezły czas akcji.

Pozorowana akcja ratownicza miała odbyć się w Jaskini Zimnej, lecz pokryło się to z planami TOPR-u. W związku z tym postanowiono zmienić miejsce akcji na Czarną.

RP


POWRÓT WYŻEJ: tutaj mozesz przejść do spisu artykułów na naszej stronie.

POWRÓT NA STRONĘ GLÓWNĄ: tutaj mozesz wrócic na stronę tytułową.

Ostatnia zmiana 2000.01.18