Europejskie sympozjum ratownictwa jaskiniowego

Od 30.10 do 7.11.1999 roku w południowych Niemczech w mieście Goppingen (pomiędzy Stutgartem a Ulm) odbyło się pierwsze europejskie sympozjum ratownictwa jaskiniowego, zorganizowane przez Hohlenrettung Ostalb/Filstal.

Wśród zaproszonych krajów znaleźć można było ratowników z Anglii, Francji, Belgii, Szwajcarii, Austrii, Niemiec, Czech, Słowacji, Polski, Chorwacji, Turcji i Węgier. Tematem głównym tego sympozjum była wymiana doświadczeń z tematu ratownictwa jaskiniowego i górniczego, prezentacja technik i sprzętu używanego w poszczególnych krajach, oraz przedstawienie idei powstania Międzynarodowej Komisji ds. ratownictwa jaskiniowego przy Międzynarodowym Stowarzyszeniu Klubów Speleo (vidal.olivier@vanadoo.fr ), a mającej na celu stworzenie bazy informacji o ratownictwie jaskiniowym w poszczególnych krajach i udostępnianie jej zainteresowanym (wyprawy eksploracyjne, tworzenie struktur ratowniczych).

Pierwsze pięć dni Sympozjum poświęcone było praktycznym zajęciom z dziedziny technik transportu poszkodowanych w jaskiniach pionowych i poziomych, hipotermii, komunikacji w jaskiniach, ratownictwa nurkowego, ratownictwa w ciasnych przełazach (zaciskach), ratownictwa w jaskiniach zagrożonych toksycznymi gazami.

Wszystkie warsztaty zorganizowane były nie opodal Goppingen, w jaskiniach i na wieży przy nieużywanym lotnisku śmigłowcowym. Warsztaty miały polegać na porównaniu technik i sprzętu, ograniczyły się jednak tylko do prezentacji.

Ratownictwo jaskiniowe w jaskiniach tatrzańskich reprezentowane było przez Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (R. Kubin, R. Kidoń, M. Józefowicz), prezentowaliśmy techniki transportu w jaskiniach pionowych i poziomych (wykorzystanie tyrolek do transportu noszy w ciasnych meandrach), braliśmy udział w wielu dyskusjach dotyczących komunikacji w jaskiniach, organizacji wypraw ratunkowych w jaskiniach (taktyka działań pod ziemią) i sposobów zorganizowania samej służby ratunkowej. Mieliśmy również możliwość dokładnego prześledzenia działań i organizacji pierwszej pomocy medycznej i straży pożarnej w Niemczech. Na sympozjum zabrakło pozorowanych akcji ratownictwa jaskiniowego, co pozwoliłoby na dokładne porównanie skuteczności poszczególnych technik i taktyk.

Dwa ostatnie dni Sympozjum, to kongres: prezentacja grup ratowniczych z różnych krajów i specyficznych warunków działania na ich terenie.

Polskie ratownictwo jaskiniowe wypadło na tymże sympozjum jako skuteczne i szybkie. Nasza obecność na tym spotkaniu zaowocowała kontaktami i projektem wspólnych szkoleń ze służbami z Francji, Szwajcarii, Chorwacji i Słowacji. Techniki przez nas używane są na tyle pokrewne, że wspólne ćwiczenia nie będą utrudnione, lecz wręcz przeciwnie, pozwolą podzielić się nam wszystkim wspólnymi doświadczeniami.

Wszystkich zainteresowanych głębiej opisanym tematem odsyłam na stronę organizatora: http://www.hoehlenrettung.de (język niemiecki i angielski) i zapraszam do korespondencji e-mail na adres: naczelnik@topr.zakopane.pl.

Ratownik TOPR - Marcin Józefowicz

Tekst pochodzi ze Strony TOPR


POWRÓT WYŻEJ: tutaj możesz przejść do spisu artykułów.

POWROT NA STRONĘ TYTUŁOWĄ: tutaj możesz wrócić na stronę tytułową.

Ostatnia zmiana 1999.11.18